15 Temmuz Gecesi

Gülden Çavuşoğlu

O gece birçoğumuz gibi, benim de bu olayın ciddiyetini anlamam zaman almıştı.

Çünkü bugüne kadar ne bir darbe görmüşlüğüm ne de bir kalkışma yaşamışlığım yoktu.

Annem ve babamın bizi ziyarete geldiği o gece, televizyonda kanal kanal geziyor, her son dakika haberini pür dikkat izliyorduk.

Büyük kızım sorular soruyor, dedesi onu bu konuda bilgilendiriyordu. Aslında ben de durumun vahametini yeni anlamaya başlıyordum böylece…

Babam, geçmişteki darbeleri kendi yaşadıklarıyla birlikte anlatınca, ekranda gördüklerimizin boyutunu net olarak anladım. Üstelik vatanımızın bölünmesi için yapılan ve sonumuzun ne olacağının belli olmadığı bu durum karşısında sessiz kalamazdık!..

 

Zavallı erleri de kullanarak, kendi milletine, kendi vatanına ihanet edilmesini sağlamak, tam manasıyla kansızlıktı gözümde artık.

Camilerden yükselen ve arkası kesilmeyen salâlar eşliğinde herkes sokaklara, meydanlara akın etti. Öyle gurur vericiydi ki; Türk milletinin ellerinde bayraklarla, dillerinde tekbirlerle o demir yığınlarının üzerine yürümesi!..

Evet, çok gurur vericiydi, ancak benim yaşadığım şehirde kışladan çıkmak üzere olan birkaç tank hemen o an durdurulmuş, otoban gişeleri de  tutulmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir