15 Temmuz ne anlattı?

Vehbi Vakkasoğlu

Bin yıldır vatanımız Anadolu… Ama o gün bu gün üzerinde kem nazar dolu… Dostu yok gibi ama, düşmanı çok… Bir türlü hazmedilemedi Müslümanlığı…

Asırlarca, kılıç kalkan, top tüfekle saldırıldı. Mağlup olmadı. Kuşatıldı defalarca… Boğaz’ına sarıldılar boğmak için, ölmedi. Hile, hurda, desise, fitne, fesat  hiç bitmedi… Neticede, içimizden devşirdiler.

Arsızları, nursuzları… Satın aldılar ruh kökünden kopmuşları… Onlar başardı düşmanı da şaşırtan devrimleri… Mukaddeslerimizin mahremine  girmişti inançsızlık aygırları… Yetmiş yıl kibrit suyu döktüler ruh kökümüze…

Ama İslam bir muhteşem mucizeydi, öyle bir güçtü ki, bitti denilen yerden tekrar bitiyordu, kesildiği kökten filizleniyordu.

Su uyudu, düşman uyumadı, yorulmadı; hamle üstüne hamle yaptı. Darbeler darbeleri kovaladı. Çünkü, mutlu azınlık sessiz çoğunluğun uyanışından korkuyordu. Hep bodrum katında bulunanlar, yavaş yavaş katları tırmanıyor ve şaheser uyanıyordu.

Zorbalıktan, baskıdan, dayatmadan başka çare yoktu. Yarım yamalak demokrasimiz bile milli iradeye yarıyordu. Millet vesayetler zincirini kırıyor, hasret bırakıldığı hürriyetlerine birer ikişer  kavuşuyordu.

Milletin iç ve dış düşmanları, hiçbir zaman olmadığı kadar panikliyordu. Zira, gücün dizginlerini ellerinden kaçırıyorlardı. Millete rağmen hiç bir şey yapılamayacağını anladılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir