22 Mayıs’tan 15 Temmuz’a Bu vatanın Nene Hatun’ları bitmez

Yıl 1877. 8 Kasım’ı 9 Kasım’a bağlayan gece, Erzurum’da bulunan Aziziye Tabyasını korumakla görevli olan Türk askerleri uykudadır. Ermeni çeteleri tabyaya girmeyi başarırlar.

Askerleri uykuda yakalayarak çoğunu şehit ederler. Rus askerleri de gelip tabyayı kolaylıkla, hiçbir mücadele ile karşılaşmadan ele geçirirler. Bu kanlı baskından yaralı olarak kurtulmayı başaran bir er haberi Erzurum ahalisine ulaştırmayı başarır. Bunun üzerine sabah ezanından sonra minarelerden Erzurum halkına “Aziziye Tabyası, Moskof askeri tarafından ele geçirildi” diye ilan edilir. Bunu haber alan Erzurum halkı hemen tabyaya doğru koşmaya başlar. Herkesin silah, balta, kazma, kürek, tırpan, neyi varsa alarak, bazıları da sadece taş ve sopalarda vatan için mücadeleye koşar. Koşanlar arasında, bir de kahraman kadın vardır. Erkeği de o esnada cephededir. İşte o cesur ve imanlı kadın Nene Hatun’dur.

Nene Hatun’un ağabeyi bu olaydan bir gün önce cepheden geldiğinde ağır yaralıdır. Daha fazla dayanamayıp kız kardeşinin kollarında can vermiştir.

Tabyanın ele geçirildiği haberini alan Nene Hatun, daha üç aylık olan bebeğini emzirip;

“Seni bana veren Allah’tır. Ben de seni yine Ona emanet ediyorum” der ve onunla vedalaşır. Birkaç saat önce şehit olan ağabeyinin tüfeğini de alarak hemen sokağa fırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir