Almanya’nın Türk Askerleri

15 Aralık 2018

İrfan Söyler

Anadolu insanı Almanya’ya birkaç yıl çalışıp vatana dönmek için geldi. Fakat bırakın geri dönmeyi, çocukları Almanya vatandaşı oldu ve yaşı geldiğinde de askerlik için Alman ordusunun yolunu tuttu.

Alman Genelkurmayından bir davet alıyorum. Türk kökenli askerlerin yemin töreni var. Karışık duygular içinde Alman garnizonuna giriyorum. Bizi karşılamakla görevlendirilen yüzbaşı ile Maraşlı ve Erzincanlı iki er nizamiyede bekliyor. Sıcak karşılamadan sonra er üniformalı gençler ile koyu bir sohbet eşliğinde kışlayı geziyoruz.

Modern bir kışla. Tank birliği. Askerler sağa sola koşuşturuyor. Akşam düzenlenecek yemin töreni için hararetli bir çalışma yürüyor. Türkiye’de yemin törenleri gündüz yapılıyor, Almanya’da, ziyaret ettiğimiz birlikte ise gece.

Kışlayı gezerken bir yandan da bilgi alıyoruz. Yemin edecekler arasında 2 Türk kökenli asker var. Maraşlı ve Erzincanlı. Almanya doğumlular. Komutanları bizi gençlerle yalnız bırakıyor. Merak ettiklerimi sormaya başlıyorum.

– Rahat mısınız?

– Rahatız abi. Komutanlarımız bize çok iyi davranıyor. Bizim gibi Müslüman olan üç tane de Faslı asker var. Bizim yemeklerimiz özel çıkıyor. Domuz eti bizim yemeklerimize kullanılmıyor.

...
Yazının tümü basılı dergimizde! ABONE olmak için lütfen TIKLAYIN

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir