Âşığa Karşı Davranış Nasıl Olmalı?

Nevzat Tarhan

 

Mecnun aylardır Leyla’dan uzaktı, onu görmüyordu.

Durumundan kaygılanan bir dostu, “Ne oldu ey akıllı, gönüllü, erkânlı Mecnun?” diye sordu. “Günlerdir ağzını bıçak açmıyor, Leyla’dan haber yok, sen de onun obasına uğramıyorsun, ne olacak bunun sonu? Yoksa vaz mı geçtin ondan?”

Mecnun bunları duyunca ağlamaya başladı:

“Sen ne diyorsun be adam!”

“Bilmem” dedi adam, “sanki hayalin değişmiş, gözlerine bir başka hayal girmiş gibisin.”

Mecnun’un kederi iyice alevlendi:

“Bana ilişme” dedi, “zaten gönlüm kırık, derdim büyük, içimdeki yara kanıyor, bir de sen ona tuz ekme. Hangi âşık ayrılmak ister, kim sevgilisinden kopmayı diler, kim gönlünü bile bile acının kemendine bağlar? Ayrılıklar ancak zorunlu hale gelirse mümkün olabilir.”

“Ben” dedi adam, Mecnun’a, “Leyla’nın ülkesine gidiyorum, ona bir diyeceğin varsa söyle, haberini götüreyim.”

“Sakın” dedi Mecnun, “Leyla’nın yanında benim adımı anma, onun bulunduğu yerde adım anlamsız, kuru bir sözden ibarettir. Ben onun varlığıyla varlık ve isim kazanmışım, ayrıca bir adım ve varlığım yok.”

Ayrılık Acısı Bedeni Unutturur

Burada iki mesele üzerinde durmak gerekir. Birincisi, ayrılık durumunun âşıkta meydana getirdiği haller. İkincisi ise bu durumdaki bir kişiye, âşığa nasıl davranmak gerektiği.

Hikâyede anlatılan olayın çok önemli bir sebebi var: Mecnun aylardır Leyla’dan uzaktı, onu görmüyordu. Sevdiğinden ayrı düşmüş olanların; onların ne yüzlerini gören, ne seslerini duyan, ne de haber alabilen âşıkların halleri üzerinde durmalıyız önce. Bu durum âşığın hem fizyolojisinde hem psikolojisinde ciddi değişimler yapar. Fizyolojisinde ne olur? Yemeden içmeden kesilmek halini yaşar öncelikle âşık. Kilo vermeye başlar, ağzına bir lokma koyamaz, aç olsa bile canı yemek istemez. Ayrılık acısı ona bedenini unutturur. Ayrılık âşığı aynalardan uzaklaştırır. Çünkü aynalar sevdiğinin gözüdür. Sevdiği o gün onu görmeyecekse aynaya bakmasının bir önemi yoktur. Güzel giyinmesinin, saçlarını taramasının bir önemi yoktur. Dolayısıyla dış görüntüsüne de önem vermemeye başlar. Son derece bakımsız gezer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir