Asperger: Sendrom mu, lütuf mu?

15 Aralık 2018

       Uzman Psikolog Kerem Gümüş

Başarılı doktor Hans Asperger, bir gün farklı tanılar almış çocuklarla çalışırken bazılarında değişik bir durum olduğunu fark etti. Bu çocuklar, zihinsel anlamda geri olmadıkları halde sosyal iletişim becerilerinde bazı problemler yaşıyordu ve sıra dışı ilgi alanlarıyla hemen dikkatleri üzerlerine çekiyorlardı. Bu duruma şaşıran Asperger, uğraşmaya başladığı 1944 yılından 50 sene sonra bilimsel literatüre adını yazdırabildi ve bu farklılığa “Asperger Sendromu” adını verdi.

Çok farklı özellikler taşıyordu bu tanı. Aspergerli çocuklar, yaşadığı bazı iletişim problemlerine rağmen çok zeki cevaplar verebiliyor, özen gösterdiği konularda ayrıntılara girebiliyor, sanatla ilgili süreçleri hemen kavrayabiliyor; besteler yapabiliyor, zekice konuşmalar ya da davranışlar sergileyebiliyorlardı. Gruptaki çocuklardan küçük yaşlarına rağmen bazen öyle cevaplar alıyordu ki resmen “büyümüş de küçülmüş”tü bu çocuklar. Uğraştığı grubun tek dezavantajı ise; bu çocuklar iletişim kurmakta maalesef ki zorluk çekiyordu.

Bundan dolayıdır ki Asperger Sendromu, yıllar sonra “Toplumsal İletişim Beceri Bozukluğu” olarak adlandırıldı. Bunların özel ilgi alanları müzikten dil öğrenmeye, edebiyattan siyasete kadar geniş çeşitlilik gösterebilir. Müzik alanında özel kabiliyeti ile çalgı aleti çalmayı çok kolay öğrenebilir, besteler yapabilir. Resme yeteneği olanlar, sıra dışı güzel resim ve karikatürler çizebilir. Matematik ilgisi olan bir çocuk sayılarla çok kolay oynayabilir ve şaşıracağınız işlemleri zihninden yapabilir. Tarihe ilgili bir çocuk en detay konuları bile sanki kitabı ezberlemişçesine iyi bilebilir. Otomobil, uzay, ağaç, teknoloji, kodlama, satranç çeşitleri gibi konularda akranlarına nazaran her ayrıntıyı bilir, arabaları motor sesinden bile tanıyabilirler.

...
Yazının tümü basılı dergimizde! ABONE olmak için lütfen TIKLAYIN

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir