Avrupa’nın Kudüs’ü Bosna Hersek…

Ebrar ilknur Arvas

Bosna Hersek, Kudüs gibi acının ve gözyaşının simge olduğu şehir.

Sinegogları, kiliseleri de camilerle birlikte açık tutan Osmanlının tarihi boyunca farklı ırka ve dine mensup insanların sulh içinde, beraber yaşadığı ülke.

Zaman zaman farklı kültür ve medeniyetlerin boyunduruğu altına girmiş olsa da bu coğrafya hala buram buram Osmanlı kokuyor.

 

Mimar Sinan’ın Öğrencisi Mimar Hayreddin Eseri

Budva’dan akşam üzeri ayrılıyoruz. Saat 22:30’da Karadağ’dan Mostar şehrine gitmek üzere yola koyuluyoruz. Yaklaşık 9 saat süren otobüs yolculuğumuz sabahın erken saatlerinde sona eriyor. Artık o tarihî Mostar şehrindeyiz. Hava soğuk, biraz da yağmur çiseliyor. Bagajımızı sırtlanıyor ve yürümeye başlıyoruz. Hava, doğa, nehir ve manzara her yer harika görünüyor. Yorgunluğumu dahi hissetmiyorum, derken kendimi bir köprünün üzerinden geçerken buluyorum, altımdan gürül gürül akan nehrin Neretva nehri olduğunu fark ediyorum. Duruyorum önce, uzun uzun nefes alıyor ve nehrin güzelliğini seyre koyuluyorum. Yola devam ediyoruz. Sonunda artık o meşhur Mostar Köprüsü üzerindeyiz. Sabahın erken saatleri olduğu için olacak ki köprüde kimsecikler yok. Yarım ay şeklinde tek gözden oluşan bu köprü, zarif parlak taşlarla ustalıkla bezenmiş. 24 metre yüksekliğinde, 30 metre uzunluğunda ve 4 metre genişliğinde olan köprü 1566 yılında Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından inşa edilmiş. Dönemin gelişmiş teknolojisi ve mimari bilgisiyle inşa edilmiş olan bu köprü aynı zamanda Hersek bölgesinin ticaretini de canlandırmış. Sporcuların arenası haline gelen ve nişanlıların cesur olduklarını kanıtlamaları anlamında olan köprüden atlama şenlikleri ise günümüzde hala devam etmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir