Aysel Hemşire

Gülden Çavuşoğlu

Sağlık Ocağı hemşiresi olduğum için çok yer gezdim. Ancak son tayin olduğum o küçük Balkan köyü başkaydı.

Her nereye gitsem yeni insanlar tanıyor, onların gelenekleri görenekleriyle zenginleşiyordum. Ama görev yapmaktan en çok burada mutlu olmuştum, yani Armağan Köyü’nde…

Burada insanlar çok cana yakın, misafirperverdi… İçlerinden en çok da, her gün muntazaman tansiyonunu ölçtürmeye gelen Kadriye teyzeyi sevmiştim.

Okuma yazması olmadığı ve yalnız yaşadığı için ilaçlarının prospektüsünü bana okutur, unuttukça da tekrar gelir ve sorardı. Ben de hiç bıkmadan, usanmadan bilgilendirirdim kendisini. Akşamları da bahçesine çay içmeye davet eder, hatta beni evlendirebilmek için, adaylar bulurdu. Her zaman söylediği bir de meşhur lafı vardı.

“Kızanım, derdi… Dulun eteğ kendine düşman!”

Eşinden ayrılmış bir hanım oluşum onu korkutuyordu belli ki… Ancak benim, onun bu isteğinden önce başka bir sıkıntım vardı!..

*

Biz sağlıkçılar, herkese yetişelim derken çoğunlukla kendimizi unutuyoruz. Bu gerçeği bana, son zamanlarda çektiğim ağrılar gösterdi. Ara sıra da olsa, kendimi de hatırlamam, önemsemem gerektiğini fark ettim.

Kasıklarımda, karnımın içinde şiddetli ağrılar başlamıştı ve bu durumuma bir de hafif kanama eşlik ediyordu. Aslında tahmin edebiliyordum ne olduğunu, ama işin ciddiyetini ne yazık ki anlayamamışım!

Bir gün muayene olmak üzere Jinekologla görüştüm. Önce ultrason çekti ve rahim ağzından ufak bir biyopsi aldı. Ne yazık ki, durum ciddiydi. Rahim kanseri olduğumu öğrendikten sonra bunu daha önce nasıl fark edemediğime hayıflandım, kendime çok kızdım. Ancak hastalığın ilerlemesini tespit etmek için daha fazla araştırma yapılıyor, farklı bölgelerden de biyopsi alınıyordu. En çok kalın bağırsaktan alınan parça canımı yakmıştı. Üstelik akciğerlerime de sıçrama yapmıştı bu illet ve ne yazık ki doktorların elini kolunu bağlamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir