Beni Neden Seviyor?

Nagihan Çelik

Kızıma bir tabak yemek verip üst kattaki teyzeye gönderdiğimde durum çok daha acı olmuştu. Yan komşu, teyze hasta mı neden yemek gönderdin diye sormuş, kokmuştur dediğimde: “O kokuttuklarından gönderiyor mu!” demişti.
İlerleyen günlerde verdiğimiz üç-beş yemek sonrasında, teyze kızımın eline para verip gönderince geri vermek için yanına gittim. Gram gram gönderdiklerimi hesaplayıp: “Kimsenin yardımına ihtiyacım yok!” demişti.
Neden doğum günü, sevgili, evlilik, anne, baba günleri var anlıyorum. İnsanlar birbirlerine resmi dayanakla ikramda bulunuyorlar, aksi takdirde korkuyorlar. Nasıl bu hale geldik? Beni neden seviyor, benden ne istiyor, planı-beklentisi nedir? Küfür edene söz söyleyip yürüyor insanlar, seveni-ikram edeni tehlikeli kırmızı listeye alıp diken üstünde oturuyor. “Acaba ne yapacak” düşüncesiyle yoruluyorlar.
Bireysel iyilik, ikram, jest, hediye gibi basit konular böylesine gererken aciz yüreği, bir de korunmaya alınması gereken insanlar var ve sayıları Çin’deki pandalardan, Urfa’daki kelaynaklardan çok daha az.
İyiliği erdem olarak edinmiş, davranışlarına içirmiş kişiler tavır ve davranışlarla değişmezler. Hz Ali (Kişi gönül sandığındakinden sunar) derken sizi görmez demek istiyor, size göre yapmaz.
İç sandığında iyilik ve güzellik dolu olanları fark etmek, dolunayı görmekten kolaydır. Aklında işini görecek, kendini taşıyacak birilerini arayanların mıknatıs gibi bulduğu iyileri muhafaza etmek en büyük gayretimiz olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir