Bilimin Işığında, Notlarım: Uzayın Şekli

Mustafa Necati Özfatura

Uzay ‘yamuk’ yapmadı

Paris’teki Ulusal Bilim Araştırmaları Merkezi, Archeops adlı uluslararası proje çerçevesinde yürütülen ‘stratosferde balonlu uzay araştırması’na ilişkin açıklama yaptı. Açıklamaya göre, Büyük Patlama’dan (Big Bang) arta kalan bir fosil ışınımını ilk kez bu proje kapsamında büyük bir hassasiyetle ölçmeyi başaran bilim adamları, böylece evrenin ‘uzaysal bakımdan düz’ olduğuna ilişkin sonuçları doğruladı. Büyük Patlama’dan arta kalan ışınımın ölçülmesi sayesinde evrenin yoğunluğu, yaşı ve genişleme oranı ortaya çıkarılabilecek.

 

Evren Düz veya Yassı

Evrenin düz ya da yassı olduğunun doğrulandığını açıklayan astrofizikçiler, evrenin şimdiye kadarki en büyük haritasını çıkardılar ve ölçmek için yeni bir birim geliştirdiler. Projeyi iki uluslararası ekip yürüttü. Arizona Üniversitesi’nden Daniel Eisenstein, 260 binden fazla galaksiyi içeren evren haritası çıkardıklarını açıklayarak, yaptıkları gözlemlerin, evrenin düz ya da yassı olduğunu, genişleme halinde bulunduğunu ve bir uçtan diğerine “Büyük Patlama’dan” arda kalan şok dalgalarıyla dolu olduğunu doğruladığını bildirdi.

Genel kabul gören kozmolojik teoriye göre, evren yaklaşık 14 milyar yıl önce “Büyük Patlama” sonucu oluştu. Eisenstein, galaksilerin bugün evrendeki dağılımının, bu şok dalgalarıyla ilgili olduğunu söyledi. ABD’nin San Diego kentindeki astronomi konferansı sırasında basın toplantısı yapan Eisenstein: “Tespitlerimize göre, kütle çekimi galaksilerin ve galaksi kümelerinin oluşumunda başrolü oynadı.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir