Bir Çāre

Gürbüz Azak

BİR şehrin zenginliği nereden belli olur?

Lôkanta ve otel bolluğundan, yollarının, evlerinin bakımlı oluşundan, yeşil alanlarının çokluğundan.

Başka?

Gençlerin giyiminden.

Daha başka?

Çöplüğünden.

Doğru dedim. Hangi çöplükte bol pil, eski eşyā, atılmış radyo, elektronik ālet varsa o şehir varlıklıdır.

Unutmayalım… Sineması, resim galerileri, müzeleri, kültürel yayımlar, kitapçı dükkânları, kütüphāneler de zenginlikler arasında.

Ama, ille de yeşillik… Fakat, şehir içinde yeşillikler değil, yeşillikler içinde şehirler. Asıl huzur orada. Hattâ kavgasızlıklar bile.

Su ve yeşillik…

Bu ikisi varsa mutluluk o mahallede eyleşiyor. Meraklılar bilir, bütün medeniyetler su ve yeşilden doğmuştur. Nil, Fırat, Dicle, Po, Tuna, Volga, Amazon, Sarı ve Gök Irmak, Sir-i Derya nehirleri eski kültürlerin anasıdır. O coğrafyalar sanatın ve edebiyātın da en bereketli mekânları.

Su ve yeşillik dedim.

Devrimizde bu iki mübrem ihtiyāca elektrik enerjisi de eklendi. Hattâ ilk şart olup çıktı. Hele bizim gibi yeni doğrulan ülkeler; yeterinden fazla, inadına ucuz, tepe tepe kullanılacak enerjilere muhtaç. Çāre ise nükleer santraller.

Bakmayın siz yarınları göremyen patırtıcılara.

Tok ve huzurlu bir Türkiye isteniyorsa; bu, dünyānın en ucuz ve en verimli santrallerine erişmek zorundayız. Doğal gaz, kömür ve petrol tröstlerinin oyuncağı olmuş örgütlerin debelenmesi boşunadır. Aslolan insan huzūru.

Bol enerji bol iş demektir, bir.

Bol îmar, bol ilâç, bol fırsat demektir, iki.

Çok üretimdir, üç.

Sür’atli kalkınmadır, dört.

Bölgede ve dünyāda söz sahibi olmaktır, beş.

Nükleer enerjiye karşı çıkmak, bu dönemde ilkelliğin, cāhilliğin, gericiliğin, sıkılmazlığın dik ālâsıdır.

Yoksulluğa rızā göstermektir yāni.

Her çağ kendi nüktelerini de berāber getiriyor. 21’inci yüzyılın nüktelerini görmezden gelemezsiniz. Gökdelen mi? Evet. Otoyollar, metrolar, hızlı trenler mi? Evet. Yılda üç ürün alınan seralar mı? Evet. Nükleer santraller mi? Evet.

Bunca evetin bir tānesine bile hayır diyemezsiniz.

Şehirleri anladık. Peki, ülkelerin zenginliği nereden belli olur derseniz, cevap: Enerji bolluğundan. Kıt enerji ile hayalsiz, istikāmetsiz, boynu eğik kala kalırsınız.

Kimse de sizin için ağlamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir