Bir Güzel Adam

Rahim Er

Mehmet Garbi Arvas isminde seyyid bir amcamız vardı. Zarif ve malumatlı bir beyefendiydi. Bir araya gelme talihine erdiğimiz vakitlerde yumuşak bir üslupla tane tane anlatır, biz de çoğunu ilk defa işittiğimiz bu mevzuları engin bir hazla dinlerdik.

Bu anlattıkları kaybolup gitmesin diye, merhum Garbi amcamızdan ne işittiysek hepsini yazdık.

Hasan Celal Güzel merhumu tanıyıp gıyabında sevmemiz de Garbi Arvas amcamızın bu sohbetleri vesisiyle oldu. Garbi Bey, o sırada Ankara Zirai Donatım’da çalışıyordu. Ne vesileyle söz O’na geldi bilmiyoruz ama Garbi Arvas Bey, bir ara Hasan Celal Güzel’den bahsetti. Hasan Celal Bey, Süleyman Demirel hükümetinde Başbakanlık Müsteşarıydı. Garbi amcamız şöyle dedi:

– Akşamın geç saatlerinde Başbakanlık Binasının önünden geçtiğinizde ışıklı bir pencere görürseniz bilin ki, o oda Hasan Celal Bey’indir ve mutlaka çalışıyordur.

Garbi amcamız bu müşahedesini bizlerle paylaştı ve sözüne, bu yazının sonunda nakledeceğimiz bir şey daha ekledi.

Hasan Celal Güzel’in ne denli çalışkan bir insan olduğunu, bir kaçına bizim de yazma bahtiyarlığına erdiğimiz, her biri kalın bir ansiklopedi hacmindeki Yeni Türkiye dergileri vesilesiyle şahit olduk. Ölümüne kadar uzun yıllar sabırla çıkarttığı bu dergilerde yazacak yazarları bizzat kendisi arar, bütün o yazıları da bizzat tashih ederdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir