Bir İnsan

Gürbüz Azak

KİMSE gücenip kırılmasın. Açık söylüyorum, her şey herşeyden daha önemlidir. Öyle de olmalı. Bir çoban için kaval, ressama göre resim, şāirin gözünde şiir herşeyden önemlidir.

Siyāsetçi siyaseti nerede görüyorsa; doktor için tıb, mobilyacıya göre yeni bir dolap aynı yerdedir.

Köylü sığırına öyle bakar, askerin silâhı herşeyden daha önemlidir.

Yorgancı gözünde iğne, dokumacı için mekik, tatlıcıya sorarsanız şeker önemli. Bir edip yazmadan edemez, çünki yazmak herşeyden daha önemlidir. Dişçiye göre kerpeten, kuyucu için kazma aynı hizāda.

Bir kontrol kalemi elektrikçi için herşeydir. Sıradan eğimli, yoz bir arsa dahi mimar için herşey.

Küçümseyemezsiniz.

Postacı zihninde kapalı bir zarf herşeyden daha önemlidir.

Turşucunun kavanozu, terzinin mezrosu, çiftçinin toprağı, bostancının tohumu herşeyden daha önemlidir.

Aktrisin yüzü, rejisörün kamerası neyse, marangozun keseri o. Tartılara vursanız gram şaşmaz. Varın sorun; sıvacının malası da, müzisyenin enstrümanı da herşeyden daha önemlidir.

Avcının fişeği, balıkçının kayığı, aşçının çıraklıktan kalma kepçesi, bir varlıklının köşkü ölçüsünde değer taşır ve herşeyden daha önemlidir.

Kadına göre ev de öyle.

Kaptan pusulasına, boyacı fırçasına, berber makasına ābide seyrediyor gibi bakınır. Batan bir borsacının hüznü ile düdüğünü henüz yitiren yavrunun ıstırabı arasında fark yoktur.

Üç kuruşluk bir otomobil lâstiği, demeyin. İstepnesi sönük bir TIR şoförü, seçim kaybeden parti liderinden daha beter şaşırır.

Süklüm püklüm gezinen sokak çöpçüsünün faraşı ile süpürgesini kapıp da kaçın kolaysa, evi yanıyor gibi ardınızdan seyirtir.

Niye?

İşte ondan.

O sebeple derim ki, her şey her zaman herşeyden daha önemlidir, hepimiz için bu böyle.

Bāzen topal bir masa, sigara yanığı bir örtü, kahve fincanı, pabucun bulunamayan öteki teki, yapayalnızken geliveren bir dost herşeyden daha önemlidir.

Bunca ucuzluğu, tuhaflığı, malzemeyi önemli kılan sādece insan. Özetlemek gerekirse asıl o insan her şeyden daha önemlidir.

İnsanı üzemezsiniz, insanı ağlatamazsınız.

İnsanı bombalayamazsınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir