Bir Ulu Çınarın Şeb-i Arusu (Adnan Uncuoğlu’nun Vefatı)

Hasan Mesut Hazar

 

Efendim,

Kıymetli Adnan Uncuoğlu ağabeyin vefatını derin bir teessürle öğrendik. Onun, son nefesine kadar ilim ve kitap yayma gayretine hep çok gıpta etmişizdir! Bizim medeniyetimizde ölüm, “sevgiliyi sevgiliye kavuşturmak, hasretleri nihayetlendirmek, nimetlere gark olarak sonsuz yeni bir hayata başlamak” demektir. “İnsanlar uykudadır. Ölünce uyanırlar.” buyrulmuş. Hazreti Mevlana, ölüm gününü, “Yaratan’a kavuşmak-Hakk’a vuslat” olarak niteleyerek, “Şeb-i Arus yani Düğün Günü-Gecesi” demişlerdir. Sayıları giderek azalan ulu çınarlardan biri olan merhum Adnan Ağabey de şimdi sevdiklerine kavuştu, Hakk’a vuslat oldu!

 

Merhum Adnan ağabey, ömrünü sevdiklerine hizmete adamış, mümtaz bir kimse idi. Hayatı da mematı da güzel ve gıpta edilen insanlardandı. Yakından tanıyanlar iyi bilirler ve şahadet ederler ki, “fani dünyada ahiret hayatını yaşamayı” becerebilmiş, iman ve ihlas sahibi bir ulu çınar idi. Cömert, güler yüzlü, yüklendiği her vazifeyi tam bir itaat ve ihlas ile ifa eden örnek alınacak bir şahsiyetti.

 

Geçtiğimiz Salı günü sevgili Muammer Gürbüz ile Fomy temizlik ürünleri fabrikasına, kendisini ziyarete gitmiştik. Doyumsuz sohbet anında, yarım asrı geçen dostluk günlerimizle alakalı nice hatıraları adeta tekrar yaşarcasına paylaştık. Gülüştük, muhabbet tazeledik. Meğer bu fani âlemdeki son görüşmemiz imiş… Muammer Bey kendisine, “Abi yaşın ilerledi. Hala imalat ile uğraşıyorsun. Gençlere taş çıkarırcasına çalışıyorsun. Artık biraz dinlensen…” dedi. Rahmetli Adnan ağabey, “Kuzum (Nevşehir aksanıyla sevdiklerine böyle hitap ederdi), maksat ilim ve kitap yaymak. Yaradılışımızın gayesi bu! Bu işler ve çalışmalar hep kitap yaymak için. Yoksa niye uğraşılsın? Bu fani dünya boş durulacak yer değil. İstirahat ahirette, sonsuz hayatta inşallah!” cevabını verdi. Bendenize hemen, Ramazan-Şerif için kitap-ilmihal siparişi verdi, peşin ödedi. Önceki gün teslim ettiğimiz kitapları, Cuma günü dağıttıktan sonra geçirdiği kalb krizi neticesinde de dün (26 Şaban 1439-12 Mayıs 2018 Cumartesi) Rahmet-i Rahman’a kavuştu. Geçen yıl kaybettiği sevgili oğlu Rüçhan’ı ve sevdikleriyle, sonsuz hayatta buluştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir