Biraz duygusal, biraz da öznel bir yaklaşımla HİNDİSTAN

M. Meraj Alam

Hindistan, güneyinde Hint Okyanusu, batısında Umman Denizi, doğusunda Bengal Körfezi ile dünyanın en büyük yarımadalarından biridir. Pakistan, Çin, Nepal, Bhutan, Bangladeş ve Myanmar ile kara komşusu, ada ülkeler olan Sri Lanka, Maldivler ve Endonezya ile deniz komşusudur. Dünya coğrafyasındaki konumu ve yüzölçümünün büyüklüğü sebebiyle farklı iklim sistemlerine sahiptir. Buna bağlı olarak da oldukça zengin bir bitki örtüsü ile yaban hayatını barındırmaktadır.

Hindistan; Hinduizm, Sihizm, Canizm ve Budizm dinlerinin doğduğu yer olmasının yanı sıra; İslam, Hristiyanlık, Musevilik ve Bahailik gibi dünyada en çok mensubu bulunan dinlerini de bünyesinde barındırmaktadır. Ayrıca yine bu coğrafyada büyüklü küçüklü yüzlerce yerel din/inanç sistemi ile binlerce farklı tanrının varlığına inanıldığı da bilinmektedir.

Hindistan, din zenginliği ile beraber dil zenginliği ile de dünyada birinci sıradadır. Ülkede Hintçe ve İngilizce dışında Urduca, Malayalam, Pencabi, Bengalce, Kannada, Tamil, Maratha gibi 22’si resmî 380’i yerel toplam 402 dil ve 1600 lehçe/ağız bulunmaktadır.

 

TARİHİN HER DÖNEMİNDE HİNDİSTAN

Hindistan dünyanın en eski uygarlıklarına sahip bölgelerinden biridir. Bu topraklardaki uygarlığın insanlık tarihi kadar eski olduğu ve 500 bin yıl öncesine kadar uzanan eserlerin bu coğrafyadan çıkarıldığı da bilinmektedir. Temelde Hindistan tarihi kronolojik olarak üç dönem halinde sınıflandırılabilir:

1) Antik Hindistan (Tarih öncesi- M.S. 700)

2) Orta Çağ Hindistan (M.S. 700-1857)

3) Modern Hindistan (M. S. 1857’den günümüze)

Hindistan topraklarının bu tarihi zenginliğini ünlü roman yazarı Mark Twain (1835-1910) tarafından şöyle ifade edilmektedir: “Hindistan, insan ırkının beşiği, insan konuşmasının doğuş yeri, tarihin annesi, efsanenin anneannesi ve geleneğin büyükannesi. İnsanlık tarihindeki en değerli ve en uç materyalimiz yalnızca Hindistan’da hazine edilmiştir”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir