Boğaz’ın ateşten günleri!

Mehmet Şimşek

1960 senesi bitmek üzere…
Takvim yaprakları Aralık ayının 14’üncü yaprağındaydı.
İstanbullular, birkaç saat sonra olacaklardan habersizce uykuya daldılar.
Fakat saatler gecenin 02.30 sularına geldiğinde öyle büyük bir patlama oldu ki; o âna kadar büyük bir sessizlik ve huzur içindeki Boğaziçi sakinleri yataklarından fırladılar.
Boğazın her iki yakası birden sarsılmıştı, herkes kendi sokağında bir bomba patladığını sanarak uyanmıştı. Anadolu yakasında Beykoz, Paşabahçe, Kanlıca ve Avrupa yakasında Tarabya, Yeniköy, İstinye, Emirgan yamaçlarında, henüz elektriğin ulaşamadığı mahallelerde yaşayanlar, her geceki gibi zifiri karanlık bir nehir gibi akan denizin birdenbire aydınlandığına şahit oldular.
Etraf kızılca kıyametti.
Deniz tutuşmuş, yanıyordu!
*
İstinye önünde meydana gelen ilk patlamanın ardından, kuvvetli akıntı “felâketi” Kanlıca açıklarına doğru sürükledi. Ardı ardına infilaklarla beliren alev topları göğe doğru yükseliyor ve yataklarından fırlasalar bile şaşkınlıktan uyanamayan her iki yaka sakinleri, karşı tarafı gündüz gibi görüyordu.
İnsanlar gerçekten panik halindeydiler… Telaş içinde neler olduğunu anlamaya çalışıyor, kimi radyolu bir yer bulmaya çalışıyor, kimi de kıyamet kopmakta olduğuna samimi şekilde inanarak durmadan kelime-i şehadet getiriyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir