Cazibe Kanunu

Prof. Dr. Nevzat Tarhan

Yurdu, yuvası, merkezi insan kalbi olan aşkın evrendeki karşılığı çekim kuvveti yani “cazibe kanunu”dur.
Maşukun âşığı çekişi, atom çekirdeğinin elektronları kendi etrafında döndürmesi, güneşin gezegenleri çekip kendi yörüngesine oturtması gibidir. Nefreti de çekim kuvvetinin zıddı olan bir itme kuvveti olarak tanımlayabiliriz. Buradan bakınca aşk varlığın hareket enerjisi olarak görülür. Bediüzzaman’a müracaat edersek:
Muhabbet şu kâinatın varlık sebebidir. Maddeyi bir arada tutan bağ muhabbet bağıdır. Bunun için muhabbet varlığın ışığı ve hayatın hayatıdır. İnsan varlık ağacının en kuşatıcı, en toplayıcı, süzülmüş bir meyvesi olduğu için, kâinatı istila edecek bir muhabbet, o meyvenin çekirdeği olan kalbine yerleştirilmiştir.

İnsan Beyninde Duygusal Radarlar
Dikkat edin, muhabbet kâinatın rabıtasıdır. Yani bir “bağ”dır. İnsan beyninde duygusal radarlar vardır. Bu radarlar konuşurken karşı tarafı tarar. Bunu farkında olmadan yaparız. Konuşurken farkında olmadan sevgi, güven, korku sinyalleri alırız karşı taraftan. Otizmde beyinde duygusal radarlar çalışmaz. Otistler karşı tarafın kızdığını, üzüldüğünü anlamazlar. Sadece yeme, içme, korunma gibi kendi temel ihtiyaçlarına odaklanırlar. Annesi üzülüyor, ağlıyor; otist hiç anlamaz çünkü duygusal okuryazarlığı yoktur. Duygusal okuryazarlık karşı taraftan gelen sinyalleri doğru okuyabilmekle başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir