Cihad ve Çapulculuk

Murat Güven

Milli Eğitim Bakanı, “cihad” kavramının müfredata girmesiyle ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Cihad bizim dinimizde bir unsur, bu nedenle fıkıh dersinde ve temel dini bilgilerde cihad var. Bundan (cihadın öğretilmesinden) rahatsız olmaya gerek yok, aksine eğer vermesek talep gelmesi gerekirdi. Kırmak dökmek cihadın içine girmez, ama vatan koruması gerekiyorsa girer, cihadın ne olduğunun ve ne olmadığının öğretilmesi görevi de bizim.”

Yine bakanlık yetkilileri, başta İmam Hatip Liselerinde fıkıh dersinde “cihad” kavramının işlenecek olmasının eleştirildiğini hatırlatarak, FETÖ ve DEAŞ gibi terör örgütlerinin cihadı istismar ederek eleman devşirdiğini, bu örgütlerin istismarına engel olma adına, cihadın gerçek anlamının müfredata konulduğunu kaydetti.

 

Darbe ve Terör ile Cihad Edilmez

Bu sapık örgütlere göre, herkes haksızlık karşısında silaha sarılmalı, zâlim olduğunu düşündükleri idareye isyan ederek; hükümetler (FETÖ örneği gibi) darbeyle veya (DEAŞ örneği gibi) terörle alaşağı edilmeli.

Peki cihadın doğrusu nedir? “Tam İlmihal Seadet-i Ebediyye” kitabı her dinî konuda olduğu gibi bu konuda da, doğru bilgileri yaklaşık 60 senedir, muteber kitaplardan naklederek milletimize, gençlere haykırıyor. Cihad ve diğer dinî bilgiler gençlere bu doğru kitaplardan öğretilseydi bugün çok farklı bir manzara ile karşı karşıya olurduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir