Çizgi Roman Okulu, Bir Okuldan Fazlası

Ahmet Ziya Sekendiz

Hani bazen gerçekten önemli olduğunu bildiğiniz şeylerden bahsedersiniz de “amma abartıyorsun” derler ya, size bu sayfalarda bahsetmek istediğim konu tam da böyle.

Size, Türkiye’nin kurtuluş formülünü vereceğim. Şaka değil. Bu formülün adı: Çizgi Roman Okulu.

Çizgi roman okulu projesi Mart 2018’de İstanbul Sancaktepe Belediyesi bünyesinde kapılarını açtı ve aynı çerçeve içinde toplam 100 öğrenci derslere alındı. Bu öğrenciler, pratik ve teoriyi birleştiren bir eğitim alarak, kendi çizgi romanlarını üretmek cesaretini gösterdiler.

*

Ben öncelikle sizi işin en başına, bundan 100 sene kadar öncesine götürmek, oradan da hızla günümüze dönmek istiyorum.

Her ne kadar Japon çizgi roman sanatının kökenleri yüzlerce yıl öncesine dayansa da, 1894 yılında ABD’de bir gazetede yayınlanan Yellow Kid, ilk çizgi roman olarak kabul ediliyor. O zamandan bu zamana, Bazen Tom Miks, bazen Red Kit, bazen Asteriks ve bazen de Karaoğlan, Tarkan olup hayatımızda var oldu çizgi roman.

1980’lerde ve 90’larda çizgi romanın “zararlı” ve “çocuklar için” gibi tabirlerle birlikte anıldığını hatırlıyorum. Günümüzde bilgisayar oyunları nasıl görülüyorsa, 80’ler ve öncesinde de çizgi romanlar aynı bu şekilde görülüyordu. Belki zaman israfı belki de şiddete yönelten şeyler olarak. 90’lar geçildikten sonra çizgi romana ilgi azaldıkça bu defa çizgi roman ile yetişen ve ülkenin “entelektüel” sınıfında yer alan bir kesim, çizgi romanın sanat olarak görülmesi gerektiğini savunmaya başladılar. Haklıydılar aslında. Zira çizgi roman 9. Sanat olarak çoktan kabul edilmişti zaten.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir