Dakika Dakika 15 Temmuz

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin Akıncı Üssü'ndeki eylemlerle ilgili iddianamede, darbe günü yaşananların başlangıcı olarak, Kara Havacılık Komutanlığı’nda görevli bir subayın Milli İstihbarat Teşkilatına (MİT) gidip FETÖ'cülerin MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı almak için kuruma saldırı yapılacağı ihbarında bulunduğu 16.16 saati baz alındı.

İddianamede, darbe günü ve gecesi yaşananlar, saat 16.00'dan itibaren şöyle sıralandı:

"Saat 16.16 sıralarında Kara Havacılık Komutanlığı’nda görevli bir subayın MİT'e giderek, FETÖ üyesi askerler tarafından MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın alınması için kuruma saldırı olacağını ihbar ettiği, MİT Müsteşarlığı tarafından yapılan değerlendirmeler sonunda bahse konu ihbarın ciddiye alındığı, ihbar sonrası Müsteşar Fidan'ın Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'i telefonla aradığı, konu hakkında bilgi verdiği ve bir müsteşar yardımcısını ayrıntıları aktarmak üzere Genelkurmay karargahına gönderdiği anlaşılmıştır.

 

Saat 17.00 ve sonrası

Saat 17.32'de, MİT Müsteşarlığından bir müsteşar yardımcısının Genelkurmay karargahına geldiği, ihbarla ilgili Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Güler'i bilgilendirdikten sonra saat 17.54'te Genelkurmay karargahından ayrıldığı, bahse konu bilgilendirmeden sonra Orgeneral Güler'in Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'a detaylı bilgi verdiği ve MİT Müsteşarı Fidan'ı karargâha davet etmeyi teklif ettiği belirlenmiştir.

 

Saat 18.00 ve sonrası

Saat 18.10'da, MİT Müsteşarı Fidan'ın Genelkurmay karargahına geldiği, komutanların toplantısına dahil olduğu, toplantıda komutanlara, gelen ihbarın daha büyük planın parçası olabileceğini beyan ettiği, saat 18.30'da MİT Müsteşarı'nın değerlendirmesinden sonra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar'ın Silahlı Kuvvetler Harekat Merkezini aradığı, havada bulunan araçların indirilmesi emrini verdiği tespit edilmiştir.

 

Saat 19.00 ve sonrası

Saat 19.05'te, detayları harekat özet defterinden anlaşılacağı gibi, Silahlı Kuvvetler Harekat Merkezinden Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Güler'in emriyle, Hava Kuvvetleri Harekat Merkezine Türk hava sahasındaki tüm uçakların indirilmesi ve uçak kaldırılmaması talimatı verildiği, saat 19.07'de, Silahlı Kuvvetler Harekat Merkezinde vardiya amiri Albay Armağan'ın Hava Kuvvetleri Harekat Merkezini kayıt özellikli telefondan aradığı, Genelkurmay Başkanı'nın uçuşların iptal edildiğine ilişkin emrini Yarbay Recep Baykal'a ulaştırdığı anlaşılmıştır.

Saat 19.09'da, saat 19.07'de Genelkurmay Başkanı'nın emriyle uçuşların iptal edildiği bilgisi Hava Kuvvetleri Harekat Merkezine ulaştırıldıktan sonra, darbecilerin hava trafiğini yeniden açtırmak için Antalya'da saat 19.50 sıralarında gerçekleştirilmesi planlanan Solotürk uçaklarının programını bahane ettikleri, bu nedenle Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi Amiri Albay Devrim Orhan'ın Genelkurmay Silahlı Kuvvetler Harekat Merkezine telefon açtığı, hava trafiğini yeniden açtırmaya çalıştıkları belirlenmiştir.

Saat 19.16'da, saat 19.05'te havadaki uçakların indirilmesi ve izinsiz uçak kaldırılmaması emrinin teyit edildiği, saat 19.25'te, Orgeneral Akar'ın 4. Kolordu Komutanı Korgeneral Metin Gürak'ı aradığı ve Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulundan hiçbir tank ve zırhlı aracın birlik dışına çıkmaması yönünde talimat verdiği,

Saat 19.26'da MİT Müsteşarı Fidan'ın Marmaris'te bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı aradığı, kendilerine ulaşamayınca koruma müdürü ile görüştüğü, Cumhurbaşkanı'nın güvenliği ile ilgili bir problemin olup olmadığını ve ilave güvenlik tedbirlerine ihtiyaç duyup duymadıklarını sorduğu,

Saat 19.26'da, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Güler'in özel kalem müdürü, Genelkurmay Karargah dosyasında şüpheli Kurmay Yarbay Bünyamin Tümer'in, Mehmet Partigöç'ün odasına gittiği, komutanlar ve MİT Müsteşarı arasında yapılan görüşmeler hakkında bilgi verdiği,

Saat 19.45'te, Silahlı Kuvvetler Harekat Merkezinden Tuğgeneral İlhan Kırtıl'ın, Albay Devrim Orhan'ın saat 19.09'da Solotürk uçuşları nedeniyle hava trafiğinin açılması için yaptığı telefon görüşmesine cevap olarak Hava Kuvvetleri Harekat Merkezini kayıt özellikli telefondan aradığı, Tuğgeneral Kemal Mutlum'a ulaşamayınca Yüzbaşı Caner Gökçeoğlu ile saat 19.45'te görüştüğü, Solotürk, Suriye'deki CAP uçakları ile İHA'ların uçuşunun serbest olduğu bilgisini verdiği anlaşılmıştır.

Saat 19.48'de, Silahlı Kuvvetler Harekât Merkezinde Tuğgeneral Kırtıl'ın emriyle Solotürk, Suriye CAP uçakları ile İHA'ların uçuşa devam edebilecekleri, kuryelerin durumunun yarım saat içinde belli olacağı emri verildiği belirlenmiştir.

Kaynak: A.A.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir