Darbelere Yiğitçe Direnen Bir Güzel Adam Hasan Celal Güzel

Dr. İbrahim Pazan

Hasan Celal Güzel, 1945 yılında Gaziantep’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini Malatya’da tamamladı. ODTÜ’yü dereceyle kazanarak İngilizce Hazırlık Okulu’nu bitirdi. Öteden beri kaymakam olmak istediğinden okul değiştirerek Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü’nden 1968’de mezun oldu. Üniversite tahsilini tamamladıktan sonra, Devlet Planlama Teşkilatı’nda (DPT) çeşitli ekonomik ve sosyal sektörlerde uzman yardımcısı, uzman ve sektör sorumlusu olarak çalıştı.

Başbakanlık Müşavirliği, Başbakanlık Ekonomik ve Sosyal İşler Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı Müşavirliği ve Müsteşar Yardımcılığı, DPT Genel Sekreterliği ve Müsteşar Vekilliği ve Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı gibi görevlerde bulundu. 24 Ocak 1980 ekonomik istikrar tedbirlerinin alınmasında önemli bir rol oynadı. 1983 yılında 38 yaşında Türkiye’nin en genç Başbakanlık Müsteşarı oldu.

Turgut Özal’ın “Tank Hasan”ı

1986 yılı ara seçimlerinde Anavatan Partisi’nden (ANAP) Gaziantep milletvekili seçildi. Seçim çalışmaları sırasında caddelerde, sokaklarda ve kahvehanelerde yakaladığına sarılıp elini sıkması ve öpmesi sebebiyle rahmetli Turgut Bey kendisine “Tank Hasan” ismini takmıştı.

Seçimlerden sonra I. Turgut Özal Hükûmeti’ne, Devlet Bakanı ve Hükûmet Sözcüsü olarak dâhil oldu. 1987 yılı genel seçimlerinde Gaziantep’ten yeniden milletvekili seçildi ve II. Turgut Özal Hükûmeti’nde 1989 Nisan’ına kadar Millî Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir