Direniş Karatay

17 Nisan 2018

Hülya Günay

‘’ Geçmişler geleceğe suyun suya benzemesinden daha ziyade birbirine benzer.’’ Diyen, İbn Haldun’a göre tarihsel olgu ve olaylar nedensel bir örüntü içinde idrak edilmelidir. Nedensellik bir yorumdur. Düşünce ile tarih birlikte yol aldıkları sürece, tarihsel derinlikten söz edebiliriz.

Tarihimizi, homojen bir bakış açısı ile nedensellik ağında incelemek, geçmişi idrak edip, dersler almak ve geleceğe bakış açısı katmak anlamında önemlidir.

Türk tarihini idrak etmek, beylikten kıtalara hükmeden Osmanlı İmparatorluğu’nun devlet yapısı ve gücünün temellerini anlayabilmek için Selçuklu Devleti’ni incelemek büyük önem taşımaktadır.

Büyük Selçuklu Devleti’nin genel olarak İslam Tarihine, özel olarak Türk tarihine en önemli katkıları; merkezi devlet kavramını sistematik bir şekilde İslam dünyalarına getirmeleri olmuştur. Orta Asya pratikleri, İran kültürünün sentezi ve İslam tarihinin tecrübeleri bilim hayatını, entelektüel hayatı etkilemiştir.

Selçuklular 1040 Dandanakan Savaşı ile İslam Dünyasına adım attıkları vakit, İslam Dünyası dört yüz yıllık kurulu bir medeniyettir. Dolayısı ile hazır bir medeniyete giren Selçuklular ilk defa, Türk İslam perspektifi geliştirmişlerdir.

...
Yazının tümü basılı dergimizde! ABONE olmak için lütfen TIKLAYIN

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir