Dîvanyolu Dergisi 2018 Uluslararası Dergicilik Ödülleri “Musahhih Ödülü”nü aldı

(Aişe Hümeyra Bulovalı – Anadolu Ajansı) 

2018 Uluslararası Dergi Fuarı çerçevesindeki ödül töreni, Sirkeci Tren Garı içerisindeki etkinlik alanında yapıldı.

Türkiye Dergiler Birliği Başkanı Asım Gültekin, tarihî Sirkeci Tren Garı’nın fuar alanı olarak artık küçük geldiğini söyledi ve bu fuarın imece usulü gerçekleştirildiğine dikkat çekerek;

“Bu fuarı yaparken genç dergici arkadaşlarımıza yardımcı oluyoruz, onlar da bizlere yardım ediyorlar. Burada yeni, güzel dostluklar kuruluyor. Gençler dergici ağabeyleriyle bir araya gelebiliyor.” dedi.

 

“Fuar İstanbul ve Kudüs arasında bir köprüdür”

Dünya Dergiler Birliği Başkanı Dr. Abed Khouja da konuşmasında, fuarı düzenleyen herkese çok teşekkür ederek;

“Kim kalem tutarsa hedef tutar. Bugünkü hedefimiz de okumak ve birleşme aşkıdır. Bu fuar bizim bir araya gelmemiz için bir fırsattır. Dünyanın dört bir yanından gelen dergiciler adına Türkiye’ye teşekkür ederim.” diye konuştu.

Khouja, fuara Kudüs’ten konuk olduğunu dile getirerek;

“Bu fuar İstanbul ve Kudüs arasında bir köprüdür. Sizinle olmaktan çok mutluyum. İnşallah gelecek yıl da fuara katılacağız.” dedi.

Törende Dünya Türkçe Dergiler Birliği Başkanı Mehmet Arif ise Köprü Dergisi ile 4 yıldır Türkiye’ye gelerek fuara katıldıklarını belirtti:

“Bu fuarda maksadımız her derginin, her anlayışın burada sesinin duyulmasıydı. Farklı ülkelerin birbiriyle kaynaşmasıydı. Bunu başardığımız için organizasyondaki herkese çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

 

18 kategoride ödül verildi

2018 Uluslararası Dergi Fuarı “2018 Uluslararası Dergicilik Ödülleri” çerçevesinde, toplam 18 kategoride ödül takdim edilen törende “Editör Ödülü” Karabatak Dergisine, “Kapak Ödülü” Temmuz Dergisine, “Sinema Dergisi Ödülü” İran’da yayımlanan 24 Magazin adlı dergiye, “Çocuk Dergisi Ödülü” ÇETO dergisine, “Aile Dergisi Ödülü” Nisanur Dergisine verilirken…

“Musahhih Ödülü”ne ise Divanyolu Dergisi layık görüldü.

Fuarın bu yılki onur konuğu dergisi “İtibar” adına da bir ödülün verildiği törende, “Tasarımcı Ödülü”nü Ahmet Demir, “Akademik Dergi Ödülü”nü Univers Magazine Arnavutluk, “Kitap Dergisi Ödülü”nü Okur Kitap Dergisi, “Röportaj Ödülü”nü Vuslat Dergisi, “Okul Dergisi Ödülü”nü Ömer Çam Anadolu Lisesi, “Dosya Dergiciliği Ödülü”nü Zeytinburnu Belediyesi Z Dergisi, “Gençlik Dergisi Ödülü”nü Serçe Dergisi, “Edebiyat Dergisi Ödülü”nü Barbar Dergisi, “Fanzin Ödülü”nü ise Hark Dergisi aldı.

Törende, “Dünya Türkçe Dergiler Birliği Özel Ödülü”, Bulgaristan’da Türkçe olarak çıkan Alev Dergisi’ne takdim edildi.

“Fanzin Teşvik Ödülü” ise Gökkuşağı, Uzay dergileri ile fuar boyunca çıkardığı Fanzin adına Ubeydullah Erdoğan’a, Çavuşbaşı Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine ve Sancaktepe Abdurrahmangazi İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinin çıkardığı “Murafa” dergisine verildi.

 

Musahhih ne demektir ve tashih niçin önemlidir?

2018 Uluslararası Dergicilik Ödülleri “Musahhih Ödülü” belgesi ve altın ödülünü alan, Dîvanyolu dergisi Yayın Yönetmeni Muammer Erkul ise şunları söyledi:

 

Musahhih; tashih eden, düzelten demek.

Yani dergide basılacak yazıların tekrar tekrar ve dikkatle okunarak; kanunî, itikadî, ahlakî, edebî ve bilinen her anlamda mümkün olan en az hatayla çıkması, tehlikeli hatta şüpheli kelimelerin bile kaçırılmaması anlamına gelir.

Bu bizim için çok önemlidir. Hatta en dikkat ettiğimiz konu budur.

*

Biz dergi olarak, asla “Yazarı böyle yazmış, sorumluluk ona aittir” demedik ve diyemeyiz. Çünkü bu durum; sizin kendi ellerinizle hazırlayıp, size güvenen misafirlerinize sunduğunuz sofrada, midesi bozulan veya zehirlenen biri veya birileri olursa “Ben karışmam, yiyeceği satın aldığım market, gıdayı üreten fabrika sorumludur” demek gibi olur!

Evet onlar hatalı üretebilir ama sen “onu” tercih ettin veya gördüğün “bozuk kısmını kesip atmadın” yani bize göre sen daha fazla mesulsün.

Bebeğini beslerken “ekşimiş mi, sıcak mı soğuk mu” diye sütün tadına bakmıyor musun, alacağın mamayı dikkatle incelemiyor musun? Tabii ki evet. Öyleyse okuyucuna da aynı hassasiyeti göstereceksin. Çünkü onlar da, sanki bebeğin gibi sana güveniyorlar.

*

Yayınlarda ilk göze çarpan hata, yanlış dizilmiş başlıklardır…

Okurken ilk rahatsız eden ise; yazarı tarafından öğrenilmemiş, editör tarafından da tashih edilmemiş imlâ hataları yani de, da, mi’ler filandır.

Fakat iyi düşünüldüğünde yazının edebî akışı bundan daha mühimdir.

Fikirler ve gelişmelerdeki mantık hataları bundan da mühimdir.

Anlatılanın toplum ahlakına aykırı olmaması bundan…

Yazılanların ülke kanunlara karşı gelmemesi ise bundan da önemlidir.

Hele ki bir yazı, bir cümle hatta tek kelime itikadımıza aykırıysa, o zaman dergiye bastığın bu yazının hatta acıkmış misafirlerin ve masum çocukların önüne çıkardığın sofranın hiç kıymeti yoktur.

Çünkü aç kalmak bile, zehirlenip ölmekten evladır!

*

Yani özet olarak; yayımını yapacağımız yazının ve fikrin ve sanatın tashihi çok önemli değil, en önemlidir.

O yüzden bu ödülü “biz” aldığımız için gururluyuz ve Dîvanyolu’muzun göğsünde bir şeref nişanı olarak saklayacağız.

TÜRDEB’e teşekkür ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir