Dîvanyolu Sohbetleri

 

Bâb-ı âli dendiğinde akla Osmanlı hükümeti ve ardından da hemen basın yayın dünyamız gelir. İstanbul Valilik binası ile Sultanahmet, Çemberlitaş, Kapalıçarşı arasında kalan Cağaloğlu semti, özellikle gazeteler ve yayıncılar arasında paylaşılmıştı.

Meydanın hemen kenarında bir asırlık MTTB, onun alt duvarında Gazeteciler Cemiyeti… Cemiyet ile Valilik (eski Hükümet) arasında ise çok geniş alanda kurulu, muhkem ve muhteşem İran Konsolosluğu… Bütün konsolosluk binaları İstanbulun ayrı bir güzel semtinde kurulmuşken, bu binanın burada olması derin ve ince İran siyasetinin bir delili değil mi?

*

Konumuza dönersek; kırk ay önce daha ilk sayımızın basılması, yani birinci istasyonda kucaklaşmamızdan bu yana; otoritelerce kabullenilmiş ve okuyucular tarafından da sevilmiş olan Dîvanyolu dergimiz, peşi sıra başka hizmetleri de sürüklemeye başladı, şükürler olsun…

Dîvanyolu dergimiz… Dîvanyolu kitaplarımız… Radyo Dîvanyolu’muz… Ve ardından;

Dîvanyolu Sohbetleri’miz.

Hem de Cağaloğlu’nun en merkezi yerinde, Gazeteciler cemiyetinin üst duvarına bitişik olan tarihî Milli Türk Talebe Birliği binasında.

 

Dergimizin yayın yönetmeni Muammer Erkul’un ev sahipliği yaptığı buluşmaların ilki 10 Nisan 2017 Pazartesi günü Saat 18.00’de gerçekleşti.  

İlk sohbette ise; beyefendiliği ile unutulmazlar arasına giren kültür insanı, yazar, araştırmacı, romancı ve ressam Gürbüz Azak vardı.

Dolmuş olan salonun en az yarısında üniversite öğrencilerinin (yedi ayrı üniversiteden) olması, gençlere çok önem veren Dîvanyolu dergisi için de gelecek adına büyük bir ümitti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir