Divanyolu üzerinde yatan, Bir devrin unutulmaz lideri: SULTAN II.ABDÜLHAMİD HAN

II. Abdülhamid Han son yüzyıl içinde en çok konuşulan ve tartışılan bir siyaset adamı. Kızıl Sultan mıydı? Yoksa Ulu Hakan mı? Dünyanın en büyük siyasi dehalarından biri miydi? Yoksa gölgesinden korkan ödlek mi? Tartışmaların odağındaki Sultan II. Abdülhamid Han’ın değeri araştırıldıkça ortaya çıktı. Ortaya çıktıkça kıymeti daha çok bilindi. Bu kısa makalede onun tahtan inişiyle birlikte ortaya çıkan siyasi tablo ve kısaca şahsiyetinin yanı sıra Ahmed Refik’in kaleminden cenaze merasimini okurken sanki kendisiyle birlikte bir imparatorluğun defnedilişine de şahit olacağız.

Çok geçmeden 31 Mart Vakası adı verilen ihtilal ile Sultan II. Abdülhamid Han’ı 27 Nisan 1909’da siyaset sahnesinden uzaklaştırdılar. İttihatçı liderlerden Talat Bey, silah tehdidi altında Meclise hal’ kararını aldırtmıştı

One comment

  • sema özdemir

    II. Abdülhamid Han ile ilgili pek çok şey yazıldı çizildi.. işte yazının tamamını okuyamıyorum :)çünkü dergi henüz Manisa’ya gelmedi.ama herşeye rağmen hayırlı olsun. Divanyolu dergisinde emeği geçen başta @merkul twitter de sıkı takipcisiyim Muammer erkul olmak üzere herkesin eline sağlık..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir