Duygu Sermayesi Olarak Aşk Öğrenilebilir mi?

Prof. Dr. Nevzat Tarhan

Kaynak yönetiminin temel ilkeleri vardır: Önce üret, sonra amaç belirt, daha sonra tüket. Tüketirken 1- Verimlilik, 2- Yerindelik, 3- Çeşitlilik, 4- Karşılıklılık ilkelerine uygun davran… gibi.
Psikolojik kaynaklarımız olan duygu repertuvarımız aşka koşmaktan, aşktan korkuya kadar bir dizi karışımdan oluşur. Duygu sermayemizi dikkatli, özenli, amaca uygun, çeşitlilik katarak ve karşımızdaki kişiyi de düşünerek kullanabilmek mümkündür ama beceri gerektirir.

Mutlak Güzelliğin Peşinde
Leyla’nın şeklini sevmiyorum ki ben, Leyla bir şekil değil. Elimde bir kadehe benzer Leyla. Ben o kadehle şarap [yani sarhoş edici olanı] içerim. Şu halde ben içip durduğum o şaraba (mutlak güzelliğe) âşığım. Siz kadehi görüyorsunuz, fakat şaraptan haberiniz yok. Bana altınlarla bezenmiş, mücevherlerle süslenmiş bir kadeh sunsalar, fakat içinde ekşi bir sirke olsa, yahut şaraptan başka bir şey bulunsa, ne işim var o kadehle benim. İçinde şarap olan eski, kırık bir tabak, o kadehten, hatta o kadeh gibi yüzlerce kadehten daha iyidir bence. Fakat şarap ile kadehi ayırabilmek için bir aşk, bir şevk gerek.
Leyla ile Mecnun Doğu’nun dillere destan aşk macerasıdır. Mecnun, yüzyıllardır âşıklığın rakibi. Leyla ise Mecnun’u çöllere düşüren maşuk. Bir hikâye kahramanından öte maşukluğun simgesi haline gelmiş, sevgiliye seslenişte sıfat olmuştur Leyla. Yüzyılları aşıp gelen varlığı bugün dahi merak edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir