Ebrudan endemik çiçekler

15 Aralık 2018

Suna Selma Koçal

Yeditepe Bienali

İstanbul’da Cumhurbaşkanlığımız ve Fatih Belediyesi’nin himayesinde  Yeditepe Bienali yapıldı. Dünyada ilk defa kadim sanatlarımız için yapılmış (2018) olan bir bienaldi bu.  O bakımdan Cumhurbaşkanımıza ve emeği geçen herkese çok çok teşekkür ediyorum.

Bienalde “Ebrudan Endemik Çiçekler” diye bir projem yer aldı. Bu çalışmayı sekiz arkadaşımla beraber ortaklaşa yaptık.

Ebru sanatında hem zemin ebruları çeşitleri ebru sanatının başlangıcıdır. Hatip Mehmet Efendi’nin yapmış olduğu ilk şekilli ebru çiçekli ebruların temelini oluşturdu. Arkasından Mustafa Düzgünman bunu yavaş yavaş çiçeğe dönüştürdü.

Ebruda laleyle karanfilin ötesinde çiçek yapılmıyordu. Son dönemlerde yenilikler katılarak farklı çiçekler gelişti. Benim de aklıma endemik çiçekleri çalışmak düşüncesi geldi. Endemik çiçek biliyorsunuz, Allah’ın yaratmış olduğu doğal endemik bitki örtüsünün çiçeğidir. Bunu ebruda yaşatmak nasıl olur diye düşünürken, Hikmet Barutçugil hocam İstanbul’da Ümraniye Belediyesi ile ortaklaşa 6. Dünya Ebru Kongresi’ni yapmıştı. Bu kongrenin yönetim kurulu içerisinde yer almıştım. Orada Ebrudan Endemik Çiçekler sergimiz ilk defa görücüye çıkmış oldu.

...
Yazının tümü basılı dergimizde! ABONE olmak için lütfen TIKLAYIN

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir