Elon Musk ve Starman

1971 Güney Afrika doğumlu, teknoloji dehası, 83’te yazdığı bilgisayar oyunundan 500 $ kazanmış. Sonra Kanada ve ABD, Fizik yan dal, Silikon Vadisi’nde doktorasını yarıda bırakıp; insanlık adına, şu üç konuya dikkat kesilmiş: Temiz hava, İnternet ve Uzay. 

*

Elon Musk (İlan Mask diye okunuyor) deli bir adam.

Çılgın projelere girdi, büyük paralar kazandı

2002’de SpaceX’i, yani roket fırlatma araçları üreten bir şirket kurdu. Çünkü bir gün dünyayı terk etmek zorunda kalacağımızı düşünüyor. İki sene sonra TeslaMotor’u kurdu, elektrik motorlarının gelişmesini sağladı. SolarCity ile güneş enerjisinde Amerika’nın en büyüğü oldu. Meşhur yönetmen Jon Favreau, çektiği İronMan filminin kahramanında ondan ilham aldıklarını söyledi.

*

TeslaMotors, yılsonunda 2 milyar $’a yakın, görülmemiş bir zarar açıklamasına rağmen bu çılgın adam durmadı. Dünyanın en güçlü roketini yaptı. İçine Tesla marka kırmızı bir otomobil koydu, sürücü koltuğuna astronot kıyafeti giydirilmiş bir manken (Starman) oturttu ve aracın radyosunu David Bowie’nin “Space Oddity” şarkısına ayarladı.

Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü’nden Kızıl Gezegen Mars’a yolladı.

Fakat… Sonra… Elon Musk’ın şu twitter mesajı da tarihe geçti:

7 Şubat 2018: “..Exceeded Mars orbit and kept going to the Asteroid Belt.” (Roadster ve Starman) Mars’ın yörüngesini aştı ve Asteroit Kuşağı’na doğru gitti.”

*

Elon Musk bir deha.

Her şeyi doğru yaptı, her şeyi ama her şeyi doğru hesaplayıp; kendi arabasına oturttuğu mankeni Marsa gönderirken belki milyonda bir, tek hata yaptı ama o uzun yolda açı genişledi ve kırmızı arabaya oturmuş manken asteroid kuşağına sürüklendi!

*

Biz, akıllı ve çalışkan olmaya âşığız.

Fakat, biz aklımızı…

İlk önce “kılavuz bulmakta” kullandık.

Rotamızı kendimiz çizmedik.

Peş peşe gidenlerin, “gidip de varanların” izinden yürüyoruz.

İşte o yüzden yolumuz ve Dîvanyolu’muz çok kıymetlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir