Gönüllere dokunmanın yolu Ebru Sanatı

Suna Selma Koçal

Bilimsel açıklamalara göre sanat, dışavurumcu bir terapi biçimidir. İnsanın olumlu yönde, psikolojik katkıya olan ihtiyacını gidermekte, sanatın; çok etkili bir unsur olduğu bilinmekte.

Yine yapılan bir çok test ile görüldü ki sağlık problemlerinin sonrasında zihinsel tasvirlerin yeniden hatırlanması, ancak dışavurumcu sanatlarla söz konusu olabiliyor. Fiziksel hastalarda, ameliyatlar veya kemoterapi sonrasında denenmiş ve olumlu gelişmeler gözlenmiştir.

Ayrıca sinirli, agresif ya da sabırsız kişilerin sanatla uğraşması neticesinde ciddi değişikliğe uğramaları çevresindekiler tarafından hep ifade edilmiştir.

*

Ebru dersleri sonrasında aynı gözlemlere ben de şahit oldum. Özellikle eşlerin “Bugün sende bir değişiklik var.”, “Olumlu ve enerji dolusun.” sözleri, kursiyerlerimize gösterdikleri örnek tepkilerdendir.

Gün içinde stres kaçınılmaz oluyor, hayatın temposu veya monotonluğu bunaltıcı olabiliyor; işte insanın bunlardan sıyrılıp başka alemlerde huzur bulması, ebru kurslarının sebep olduğu bir atmosferdir. Bu yüzden kurslarda zaman çok hızlı akar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir