-Gül Bahçesi- KUSEM BİN ABBÂS

Hazret-i Fatıma’yı ayrı tutarsak, Peygamber Efendimize çok benzeyen 6 sahabe vardır. Bunlar; Hasen bin Ali, Musab bin Umeyr, Cafer bin Ebu Talip, Ebu Süfyan bin Haris, Saib bin Ubed (İmam Şafii’nin dedesi) ve Kusem bin Abbâs’tır (Radıyallahü anhüm).

Kusem bin el-Abbâs bin Abdülmüttalib el-Hâşimî, adı üzerinde Abdülmuttalib’in torunu, Hazret-i Abbâs’ın oğludur. Efendimiz ile amcaoğullarıdırlar. Annesi Ümmü’l-Fazl Lübâbe binti Hâris el-Hilâliyye, hazret-i Hatice’den sonra Müslüman olan ilk kadın olup Resûl-i ekremin hanımlarından Meymûne’nin kız kardeşidir. Kusem bin Abbas, hazret-i Hüseyin ile aynı yaşlardadır ve sütkardeşidir.

 

Peygamber duası

Efendimiz, hazret-i Abbas ile oğulları Abdullah, Ubeydullah, Fazl ve Kusem’i bir mülâet (örtü) ile sarar ve:

“Ya Rab, bu benim amcam ve babamın öz kardeşidir. Bunlar da onun çocuklarıdır. Onları bu perdeyle örttüğüm gibi, sen de Cehennemden öylece koru” diye dua buyururlar.

Biliyorsunuz, Efendimiz çocukları çok sever. Bir gün Kusem’i sokakta oynarken görür ve bineğinin terkisine oturtuverirler. Bir bakarlar Cafer-i Tayyar’ın oğlu Abdullah. Onu da mahrum etmez, kucaklarına alıverirler. Âlemlerin efendisi ile bir deve üzerinde sokak sokak dolaşmak, düşünün bir çocuk için ne büyük saadet…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir