HAÇLILAR VE MOĞOLLAR KISKACINDA BİR SULTAN: BAYBARS

Ahmet Selim Ekinci

İnsanlık tarihinde kara bir leke teşkil eden Moğollar, medeniyet ve insanlık düşmanı,ilkel bir topluluk olarak bilinir. Bilhassa Müslümanlara ve İslam medeniyetine verdikleri zararla tanınır. İslam dünyasının üzerine bir kara bulut gibi çöküp, milyonlarca insanı katletmiş, binlerce şehri yerle bir etmiş, asırlık Müslüman medeniyetlerinde iyileşmez yaralar açmışlardır.

Cihan hâkimi olabilmek uğruna yüzbinlerce Türk’ün ve Müslüman’ın canına kıydılar. Harzemşahlar’a ve Selçuklular’a diz çöktürdüler,Memlükler, Abbasiler, Eyyubiler gibi pek çok Müslüman devletle savaştılar ve neredeyse çoğu savaşı kazandılar. Kazanamadıkları harplerde ise İslam memleketlerini tahrip etmeden geri dönmediler. İşte bu barbar topluluğun İslamiyet’e daha fazla zarar vermesinemânî olmak için birinin onları durdurması lazımdı.Bu şeref Memlük hükümdarı Sultan Baybars’a nasip olacaktı.

Asrın felaketi: Moğollar

İlhanlı hükümdarı Gazan Mahmud Han ve teb’ası Müslüman olmadan evvel, Moğollar vahşi bir topluluktu. Şehirleri yıkar, kadın-erkek, ihtiyar-genç, çoluk-çocuk demeden kendilerinden olmayan herkesi kılıçtan geçirirlerdi ve işin enteresan kısmı; bunu yapmaktan zevk duyarlardı. Kültür ve medeniyet seviyeleri çok geriydi; fakat savaştan iyi anlarlardı. Kadınları dahi savaşçıydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir