Her Fetih Bir Kapıdır, Gönüllere Açılan…

İsmail Yağcı

İstanbul’un fethinin 564. yıl dönümü milletimize hayırlı olsun. Orta Çağ’ı kapatıp Yeni Çağ’ı açan bu kutlu olayda, topyekun bir milletin emeği vardır.

Fetih, açmak demektir. Her ne kadar İstanbul’un kapıları açılsa da, asıl fetih kalplerin kapısının, doğruluğa, güzelliğe, huzura açılmasıdır.

1094 senesinden 1212’ye kadar Haçlı ordularını Kudüs üzerine teşvik ve tahrik eden Bizans Devleti artık insanlık için ölüm makinesine dönmüştü. Üç taraftan Osmanlı toprağı ile kuşatılmış olan Bizans Devleti, Osmanlı’nın huzuruna zarar veriyordu. Birçok politik temaslarda olumlu cevap alınamadı. Bu hal Osmanlı’nın bütünlüğünü tehdit ediyordu. Aldığı eğitim ve öğretim ile İstanbul’u fethe programlı olan II. Mehmed Han, geceli gündüzlü çalışma ile bir sene sonunda İstanbul surlarının dibinde ordusunu mevzilendirdi.

* * *

İstanbul’un 52 günlük muhasarasında Fatih’in kimseye nasip olmayan yeni buluşları:

– Devrinin dünyada ilk olan 36 tonluk Şahi toplarının dökümü ve kullanılması.

– Bu topların seri atış yapabilmesi için kundaklarının, atış sonrası zeytinyağı ile soğutulması (Bu, zamanımızda her türlü motor ve trafoların yağla soğutulmasının keşfi idi.)

– Haliç üzerine ilk defa 7.5 metre genişliğinde ahşap, yüzer köprü kurulması.

– Bu köprünün aynı zamanda üstüne toplar monte ettirilip, surları dövdürmesi.

– 1552 metrelik inişli çıkışlı bir güzergahta 70 adet harp gemisini bir gecede Salıpazar’ından Kasımpaşa’daki Soğuksu Halici’ne karadan nakli.

– Dünyadaki tek balistik uzmanı olan Fatih’in bir gecede havan topunun planını çizip hemen döktürmesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir