İKLİM VE SICAKLIK-2

Mustafa Necati Özfatura

ANTARKTİKA

Bugün dünyanın en soğuk bölgesi neresidir sorusuna verilecek cevap, şüphesiz Antarktika’dır. Avustralya’nın iki katı büyüklüğündeki bu kıtanın hemen hemen tümü (yüzde 98) buzlarla kaplıdır. Yaklaşık 100 milyon yıl önce süper kıta Gondwana’dan kopan kıta yavaş yavaş bugünkü yerine oturdu. Oluşumundan sonra çok uzun bir süre üzerinde buz bulunmayan Antarktika’da yaklaşık 15 milyon yıldır değişmeyen bir buz takkesi bulunuyor.

Kıtayı kaplayan buz tabakası, gelen güneş ışınlarının yüzde 80-85’ini geri yansıtır. Antarktika’nın günümüzde bu denli soğuk olmasının temel sebebi budur. Buz tabakasının ortalama kalınlığı 1,5 km’dir ama bu kalınlığın 4,5 km’yi aştığı yerler de vardır. Dünya’daki buzların yüzde 90’ı (yaklaşık 30 milyon kilometreküp) Antarktika’da bulunur ve buzlar, dünyadaki temiz suların yüzde 70’ini içerir.

Bu yapısıyla Antarktika’nın dünya iklimi içinde önemli bir yeri vardır. Herşeyden önce kıta, dünya iklim sisteminin soğutucu birimidir. Soğutma etkisinin dünya rüzgar desenlerinin oluşumunda önemli bir yeri vardır. Bu etkinin yanı sıra Antarktika’nın okyanusla olan ilişkisi de çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir