İKLİM VE SICAKLIK-3

Mustafa Necati Özfatura

ANİ SİSTEM BOZUKLUĞU

Son 10 bin yıl içinde insanlık çok sayıda felaketle karşı karşıya kalmışsa da, dünya çapında ve insanlık için çok önemli sayılacak doğal bir afete maruz kalmamıştır.

Bilim adamlarına göre, dünya için küresel ısınma, korkutucu bir senaryo değildir. Çünkü küresel ısınma yavaş seyretmektedir. Bazı bilim adamlarına göre, çok ani bir sistem bozukluğunun dünya dengesini bozma ihtimali vardır.

Antroposen adı verilen bu devrede, ormanların ve buzulların yok olması ya da çoğalması, okyanuslardaki akıntılar, atmosferdeki hava tabakasının kimyasının bozulması, karbon ve nitrojen döngüsü kilit unsurlardır.

 

OZON TABAKASINDAKİ DELİK

Ozon tabakasındaki deliğin Antarktika kıtasında açılması ve çok büyümeden 1980’li yılların başında tespiti bir nimettir.

Buzdolabı ve aerosol spreylerde “bromin” yerine “klorin” bileşimleri kullanılmaya başlamıştır. Bu tebdir deliğin genişlemesini önlemiştir. Ozon, mor ötesi ışınlarını önler.

 

BUZ ÇAĞININ SONA ERMESİ

10 bin yıl önce buz çağı sona ermiş ve yerine sakin bir ilkbahar (ılıman) dönemi başlamıştır. Unutmayalım ki; uygarlık bugünlere 10 bin yıllık düzenli bir seyir izleyen iklimler sayesinde ulaşabildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir