İstanbul’un Rengi, Bahar Sevinci Erguvan

Hülya Günay

Bahar sevinci, ruhumuzun kelebeği “Erguvan”, Boğaz’ın ziyneti, İstanbul’un rengidir. Nisan ayının ortalarından Mayıs ayı ortalarına kadar bizlere kısa sürede yaşattığı güzellik ile sanki dünyanın geçiciliğini de fısıldar. Doğaya karşı duyarlı olmak, sevmeyi ve farkındalığı ertelememeyi anlatır.

Geniş bir tarih ve çeşitli efsanelerle bağlantıları göz dolduran erguvan, Kutadgu Bilig’de yer alan on yedi çiçek isminden biridir.

*

Kutadgu Bilig; içinde erguvan geçen baharı şöyle resmeder:

“Şark’tan esen bahar meltemi, âlemi süslemek için cennet kapısını aralayıp da zeminin lütfu asuman üzre galip gelince, âlem süslenmeyi arzu eder ve zümrüt kaynağı coşar. İşte bu letafet gülistan üzerine düştüğünde, Ebu Cehil karpuzu bile gülbe şeker döker hale gelir ve erguvan-ı izz ü şevket otağı, bir tell-i felek mazhar üzerine kurulur ve her bir yaprağını adeta tek tek birer gönül haline sokarak Aliyyü’l Murtaza’yı methe koyulur.”

*

Erguvan, hudayinabit bir ağaçtır. Kendiliğinden çıkar, tohumları rüzgâr ile yayılır. Anavatanı; Kuzey Amerika, Akdeniz havzası ile Batı Asya’dır. Türkiye’de Marmara, Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi’nde yaygındır. Baharı müjdeleyen, ağırlıklı olarak morumsu, pembe renklerde, çivit maviyi andıran renklere sahip erguvanların beyaz rengi de bulunmaktadır.

İstanbul şehri kokusunu ıhlamurdan, rengini erguvan ağacından alır.

*

Erguvan dinler arasında da farklı şekillerde yorumlanıyor. Hristiyanlıkta “Yahuda ağacı” olarak bilinir.

Efsaneye göre; Hz. İsa’ya ihanet eden Yahuda yaptığından çok pişman olur ve kendini bir erguvan ağacına asar. Yahuda’nın utancı nedeniyle yüzü kızarır, beyaz olan erguvan çiçekleri mor rengi alır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir