Köy Odasında Ajans Saatleri!..

Uğur Canbolat

HAYATIN harman olduğu yerdi çocukluğumun köy odası.

Orada neler konuşulmazdı ki!

Yağmur, uzun süren kış mevsimi ve kalkmayan karlar, tarlaların ekin zamanı, herk dönemi, ekinler, tırpanların yenilenmesi, harmanlar, yolların açılması, leyleklerin gelmesi, bağ bozumları…

Bunlara ilaveten köyde gerçekleşen sosyal olaylar, evlenecek olanlar, nişanların yapılması, şerbetlerin içilmesi, düğünü yürütecek kahyanın seçilmesi vs, vs…

Her şey konuşulurdu.

Üstelik bunlar hararetli konuşmalar şeklinde sürüp giderdi. Kimi zaman birkaç grup farklı mevzular etrafında sözü alır götürürdü.

Sesler iki şekilde sükûta ererdi. Bunlardan ilki minareden namaza çağrı olan Ezan-ı Muhammedinin duyulmaya başlamasıydı. Diğeri ise radyodan ajansın başladığını gösteren “Biiip” seslerinin duyulmasıydı.

Hâlâ şaşarım bu insanların ajansın başlamasıyla birden susması ve büyük bir dikkatle haberleri dinlemeye başlamasına. Küçük bedenim ve aklımla burada bir olağanüstülük olduğunu anlar ben de yaramazlığıma ara verirdim.

Ne olduğunu anlamazdım elbette ama ben de bu suskunluğa iştirak ederdim.

Nereden bilebilirdim ki bu çocukluk demlerimin ruhumda büyük bir tesir meydana getirip günün birinde radyocu olacağımı. Benim de birçok farklı programla mikrofon başına geçip radyodan ses vereceğimi. Bilemezdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir