Kozmostan Kuantuma 1

 

Mustafa Necati Özfatura

Kaçma hızını yenen ve dünya çevresinde yörüngenin dışına çıkan ilk uzay aracı olan Luna-1, 2 Ocak 1959’da fırlatıldı ve 597.000 km uzağa gidinceye kadar dünya ile radyo bağlantısını sürdürdü. Ne var ki bu araç güneşin kaçma hızını yenemedi ve güneş çevresinde yörüngeye giren ilk yapay gezegen oldu.

İlk Uçurtma, İlk Barut

Uçurtmanın keşfi M.Ö. 400 yıllarında Yunanlılarca yapılmıştır. Daha önce Doğu Asya’da tarih öncesi devirlerde kullanıldığına inanılmaktadır.

Atmosferik oksijeni kullanmadan yanabildiği anlaşılan ilk madde, potasyum nitrat, kükürt ve odun kömüründen oluşan bir karışımdı. Kükürt ve odun kömürü yanıcı madde olup yanma için gereken oksijen potasyum nitrattan gelir. Bu üç madde uygun oranlarda karıştırılıp ısıtıldığında çok hızlı bir kimyasal tepkileme ve büyük hacimde yanma gazı meydana gelir. Bu karışıma barut denir. Barut ilk defa Çin’de keşfedilmiş olup 1200 yıllarında Avrupa’ya geldi. 1232 yılında baruttan yapılmış roketler Çinliler tarafından Moğol saldırılarına karşı kullanıldı. 1805’de bir metre uzunluğundaki bir roket 5 metrelik bir çubuk içinde 1.8 km uzağa fırlatıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir