Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın Müjdeleri

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Sirkeci Garı’nda yaptığı konuşmasında, Dergi Fuarının iyi bir girişim olduğuna dikkati çekerek;

“Sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada dergiler rahmetli Cemil Meriç'in de söylediği gibi hür tefekkürün kaleleri olarak bugünlere kadar geldiler” dedi ve şu bilgileri verdi:

“Bakanlık olarak dergicilik konusunda süreli yayınlara verdiğimiz destek; 2006 yılında 126 çeşit yayına abone olunmuş ve toplam 700 bin lira ödenmiş dergilere. 10 yıl sonra 2016 yılında yani geçen yıl 286 çeşit süreli yayına abone olundu ve 5 milyon yüz bin lira ödendi. 2017 yılında da yayın sayısını 301'e çıkardık ve abone olduk. Bunlar için de inşallah 6 milyon 500 bin lira ödeme yapacağız.

Yani geçmişe bakıldığında, tam dergi çıkarılacak zaman…

Ayrıca Araştırma Eğitim Genel Müdürlüğü başta olmak üzere birçok birimimiz dergilerimizin düzenledikleri etkinliklere, programlara destek sağlıyorlar.

Dergileriniz ve diğer süreli yayınlar milletimizin hafızası. O nedenle Kültür ve Turizm Bakanlığı ülkemizde basılan süreli yayınlardan birer nüshayı 6279 sayılı Çoğaltılmış Fikir ve Sanat Eserleri Derleme Kanunu uyarınca Milli Kütüphanemizin arşivine kazandırıyor. Böylece ilçelerdeki süreli yayınlara varıncaya kadar geniş bir dergi arşivimiz oluşuyor.

Ayrıca içinde araştırmacılarımızın çok sık yararlandığı 1840'ların Takvim-i Vakayisi de dahil olmak üzere 1918 dergi, Hakimiyeti Milliye dergisine varıncaya kadar geniş bir süreli yayın koleksiyonumuz da dijital ortama aktarılıyor ve bu dijital kopyalar hiçbir sınırlamaya tabi tutulmaksızın Bakanlığımızın yeni uygulaması çerçevesinde araştırmacıların hizmetine sunuluyor.

Özellikle yazma eserlerdeki ücret ödemesi kaldırıldı. Araştırmacılarımız, hocalarımız bizim kütüphanedeki eserlerimizden ücretsiz yararlanabiliyorlar. Bu bir dönem özellikle doktora öğrencileri için külfet oluyordu. Maddi külfetin de ötesinde bir bürokrasi oluşturuyordu ve bezdiriyordu araştırmacıları, biz onu kaldırdık. Çalışmalarımız devam ediyor. Bugüne kadar 10 milyon kayıt dijital ortama aktarıldı. Bunun 4 milyonu da araştırmacılarımızın hizmetine sunuldu. Kalan 6 milyonun da tasnif çalışmaları devam ediyor. Onlar da yakında peyderpey araştırmacıların hizmetine sunulacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir