Lebbeyk! Allahümme lebbeyk!..

İbrahim Pazan

Müslümanların her türlü ibadetini rahatça yapabildiği bir zamanda ve ülkede yaşadığımız için Cenabı Hakk’a ne kadar şükretsek azdır. Atalarımız Selçuklular ve Osmanlıların İslamiyet’in bayraktarlığını yaptığı asırlardan sonra, mukaddes kitabımız Kur’ân-ı Kerîm’in suç aleti sayıldığı zamanları da yaşadığımızı unutmamalı ve şu anda içinde bulunduğumuz nimetin kadrini bilmeliyiz.

 

LEBBEYK! ALLAHÜMME LEBBEYK!

Hac ibadeti, İslam’ın beş şartından biridir.

Hem mal hem de beden ile yapılan ibadetlerden olan hac, her Müslümanın bilmesi lazım olan meşhur 32 farzın da içindedir.

Ülkemizden de her yıl bu önemli ibadet için, gerekli şartları taşıyan binlerce Müslüman, yıllardır hayalini kurdukları emellerine kavuşarak hacı olmaktadırlar.

*

Hac ibadeti Hicret’in 9. yılında farz oldu. Şanlı Peygamberimiz o yıl Hazreti Ebû Bekr’i emir tayin ederek Ashabını hacca gönderdi. Ertesi yıl yüz tane kurbanlık deve hazırlayıp kendisi hacca gitti. Bu, Peygamber efendimizin hem ilk hem de son haccıdır. Hacdan döndükten üç ay sonra vefat etti. O sebeple bu hacca “Veda Haccı” denir.

 

Bu sene* Müslümanlar 1430’unca defa hacca gidiyorlar. Hac yapanların hacılıkları mübarek olsun. Kontenjan sebebiyle hacca gidemeyenlere de en kısa zamanda Allahü Teâlâ nasip etsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir