Leylek bohçası, lahana göbeği ve patlayan gemiden gelen bebek…

Muammer Erkul

Acaba herkes biliyor mu dünyaya nasıl geldiğini?..
Bu konuda çoğu bir şeyler söylerdi, ama kamyoncu Ali amcanın tombul oğlu; “babam beni damperli kamyonla getirmiş”, derdi!..
Iyy!.. Biliyorum ki hiç romantik değil… Ama sanırım ki sık sık uzun yola giden babasının özlemiyle; koca bir kamyonun havaya kalkan kasasından “löngüürt” diye bahçeye dökülmüş olduğunu düşünmek şirin geliyordu bu çocuğa…
E yani, balıkçının bebeği de “ağa takılmış” oluyordu haliyle!..
Vasil’in Dere’den gelen “leğenin içinde” bulunan bile vardı aramızda!..

Bütün zamanların çocuk getirme rekoru elbette leyleklerdeydi!
Bir tek leyleğin bile gagasında ne bohça ne de bebek gören olmadığı halde, çocukların çoğu yine de buna inanırdı. Hatta ben; iskeleye dönmeden az önce sağdaki fırının karşısında, hani camlarında ve tabelasında leylek resmi bulunan bankadan bile işkillenirdim bu konuda!..
Fakat kimsenin anlamadığı bir durum vardı: Habeşistan’dan buraya kadar haftalarca uçarak gelen leyleklerin bohçasından çıkan bebekler nasıl beyaz oluyordu?.. Ve aynı leylekler yine buradan dönerken Habeşî annelere de bohça taşıyorsa, bu götürdükleri bebekleri kimden/nereden buluyorlardı ve yine buradan giden bebekler, nasıl oluyordu da annelerinin renginde, siyah oluyordu? Yoksa havada bir tabaka vardı da, oradan geçen bebekler mi renk değiştiriyordu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir