Materyalizm ve Tüketim İhtirası

15 Aralık 2018

Seyit Ahmet Arvasi

Materyalist cemiyetlerde, korkunç bir “maddi tüketim ihtirasının” teşekkül ettiği görülmektedir. Tıpkı, sevgiye ve alakaya doyamamış çocuklarda görülen “oburluk” gibi… Psikanalistler, buna bir nevi “telafi” (compensation) mekanizması diyorlar.

 

Psikiatrisler ve pedagoglar, ruhen tatmin olmamış kişi ve gruplarda, adeta doymak bilmez bir “madde ihtirasının” teşekkül ettiğini müşahade etmişlerdir. Sevgili Peygamberimizin ifadeleri ile “Bunlara bir vadi dolusu altın verseniz, bir vadi dolusu daha isterler.”

 

Gerçekten de manevi ve ulvi değerlerin hor görüldüğü ve gözden düşürüldüğü cemiyetler, madde karşısında daha hırslı duruma gelmekte, birer “dünyaperest” kesilen insan yığınları, manevi ve mukaddes değerlerin yerine maddeyi, parayı, lüksü, israfı, maddi zevk ve eğlenceleri koymaktadırlar. Yani, materyalizm, insanın idealist karakterini çökertmeye çalıştıkça, ondaki “ruhi boşluğu” büyütmektedir. Böylece, madde karşısında derin bir “açlık duygusuna” itilen kişi ve kitleler, mabetlerin yerine batakhanelere, labaratuvarların yerine yeraltı dünyasının haram lokmalarına, kitaplıklar yerine diskoteklere ilgi duymaktadırlar.

...
Yazının tümü basılı dergimizde! ABONE olmak için lütfen TIKLAYIN

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir