Milli Şuuru Diri Tutmak

Rahim Er

FETÖ, DAEŞ, KCK örgütleriyle kararlı bir şekilde mücadele edilmekte. Ancak sadece askerî, polisiye ve teknolojik mücadele yetmez. Millî şuurun her zaman ve zeminde 15 Temmuz’daki gibi dipdiri olması şarttır.

 

15 Temmuz 2016’da hain darbe teşebbüsünü bozguna uğratan şanlı direniş, 26-30 Ağustos 1922’deki İstiklâl ruhunun bu millette aynen devam ettiğinin delilidir. Çünkü o ruhu da öncekiler beslemişti. 15 Temmuz gecesi, farklı aidiyetlere mensup vatandaşlarımızın her biri kendini bu devletin bir eri addederek Başkumandanın çağrısıyla  caddelere, meydanlara indiler. Bunun adı millî şuurdur.

Bazı mefhumlar, değerler ancak bazı kelimelerle ifade edilebilir. Milletimizde nesilden nesle sürüp gelen bu fedakârlık ve bu yüksek hasleti sadece “şuur” kelimesiyle idrak ve ifade etmek mümkün olur. Süleymaniye Camiî’nin duvarları tamir icap ettiğinde oraya tuğla konamaz. Ulu mâbedin inşaında hangi taş kullanılmışsa yine aynı cinsten taşın oraya yerleştirilmesi gerekir. Şuur kelimesi, “bilinç” kelimesiyle karşılanamaz. Zayıf kalır, cılız kalır; ok, menziline varmaz.

Milletlerin millî hislerini millî şuur, millî şuuru da doğru imân, doğru tarih ve zengin irfan besler. Şahadet, şehidlik, vatan… bunlar hep İslâmî değerlerdir. Bu değerler geleneklerle millî şuurun nakışları olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir