Mızraklı İlmihâl

A. Faruk Şenkaya

Asıl ismi Miftâhul Cennet (Cennet kapısının anahtarı) olan bu kıymetli kitap, baş sayfasındaki mızrağa benzer motiften dolayı halk arasında Mızraklı İlmihal ismiyle şöhret bulmuştur. Bazı araştırmacılara göre kitâbın müellifi ve yazılma tarihi kesin olarak belli değilse de Muhammed bin Kutbüddîn-i İznikî hazretleri tarafından yazıldığı da rivayet edilmektedir.

Derin İslâm âlimi, seyyid Abdülhakîm Arvasi hazretleri, Mızraklı İlmihal için (Miftâh-ul Cennet ilm-i hâlinin yazarı sâlih bir zât imiş. Okuyanlara fâideli olur.) buyurmuşdur. İsmet Özel’in de: “Bu millete bir tek şey lazım, Mızraklı ilmihal okumak” dediği rivayet olunur.

Bu kitap kıymetli kitaplardan toplanarak hazırlanmış ve umumiyetle Hanefi mezhebindeki en kuvvetli hükümlerden oluşmaktadır. İhtilâflı meselelere yer verilmemiştir. Bu bakımdan, halkın çok rahat anladığı bir ilmihâl kitabı olmuştur. Böyle olması sebebiyle senelerce halkın çok rağbetine mazhar olmuş ve ellerden düşmemiştir. Günümüzde dahi Anadolu’da birçok evde kitabın Osmanlı Türkçesiyle yazılmış eski nüshaları mevcuttur.

Nazım Hikmet ise ‘Vatan Haini’ isimli şiirinde Mızraklı İlmihal’den şöyle bahseder:

 

“vatan, mızraklı ilmühalse, vatan, polis copuysa,

ödeneklerinizse, maaşlarınızsa vatan,

vatan, amerikan üsleri, amerikan bombası,

amerikan donanması, topuysa,

vatan, kurtulmamaksa kokmuş karanlığımızdan,

ben vatan hainiyim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir