Napolyon’un Karizmasını Bitiren 80’lik Osmanlı Cezzar Ahmet Paşa

Cüneyt Günay

Müslümanlar, Peygamber Efendimiz, (Sallahü aleyhi ve Sellem) zamanında da Osmanlı zamanında da kendilerinden en az 3 kat büyük olan orduları yendiler. Bedir’de 313 sahabiye 900 müşrik düşerken Osmanlı Devleti zamanında 1538’de yapılan Preveze Deniz Savaşı’nda ise durum gene aynıydı.
Preveze’de Haçlı donanmasında 600 gemi, 3.000 top ve 60.000 asker vardı. Osmanlı donanmasında ise, 122 gemi, 166 top ve 20.000 asker. Savaş Akdeniz’in bir Türk Gölü haline gelmesiyle sonuçlandı. Zafer her zaman inananların olmaktaydı. Çünkü gaye ilâ-yi kelimetullah olunca Allahu Teala yardımını esirgemiyordu.
Bunun bir güzel örneği de Cezzar Ahmet Paşa’dır. Cezzar Ahmet Paşa’yı 7’den 70’e herkes tanımalı.
Napolyon Savaşları süresince Avrupa’ya korku salan Fransa İmparatoru ve İtalya kralı Napoleon Bonapart, 80 yaşındaki Cezzar Ahmet Paşa’nın sarsılmaz imanı karşısında adeta bütün karizmasını yitirmiş ve tüm planları bozulmuştur. Şimdi gelelim Deve Kasabı (Cezzar) lakaplı Ahmet Paşa’nın hikâyesine…
*
Fransız ihtilalinin kudretli adamı Napoleon, kısa bir zaman içinde bütün Avrupa’yı şaşırttı. Toulon limanından 450 gemiyle çıktı. 1.000 yıllık Venedik Cumuriyeti’ni tarihe gömdü. Asırlarca Akdeniz’i haraca kesen Malta şövalyelerini dize getirdi. Papanın İtalya’sını, Dalmaçya sahillerini ve bu civardaki bütün adaları, birçok liman ve şehirleri silindir gibi ezdi, geçti. Nihayet hayalindeki Ehramlar şehrine ulaştı. Hile ve zor kullanarak Mısır’ı işgal etti ve halka Osmanlıca broşürler dağıtarak, Osmanlı hükûmeti tarafından asi Memlûkleri itaat altına almakla görevlendirildiği yalanını yaydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir