Osmanlı’da Gaziantep

12 Kasım 2018

Halil İbrahim Kalkan

Coğrafi konumu itibariyle tarihte birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Antep kenti, Osmanlı Devleti döneminde önemli bir kültür ve sanayi merkezi olmuştur. Bölgede kurulan ilk uygarlıkların burada ortaya çıkması, Mezopotamya ile Akdeniz arasında oluşu ve güneyde önemli bir kavşak olması nedeniyle dünya tarihinde oldukça önemli bir yere sahiptir; Akdeniz’deki birçok önemli ticaret yolu Antep’den geçmektedir.

Gaziantep kentinin geçmişi Kalkolitik döneme dayanmaktadır. Daha sonra Paleolitik ve Neolitik dönemler, Tunç Çağı, Hititler, Med Devleti, Asurlular, Pers İmparatorluğu, İskender, Selefkoslar, Romalılar ve Bizans, Araplar ve son olarak 1071 Malazgirt zaferi ile Türklerin eline geçmiştir. Bu süreden itibaren gerek Osmanlı Devleti açısından gerekse Türkiye Cumhuriyeti açısından stratejik bir öneme sahip olmuştur.

 

Antep’in Türkler İçin Önemi

1071 Malazgirt zaferinden sonra Anadolu’ya yerleşen Türkler kısa zamanda çok fazla toprak kazanmıştır. Alparslan’dan sonra devletin başına geçen oğlu Süleyman Şah’ın 1084 yılında Antakya’yı fethi ile Antep ve Halep kendiliğinden Türklerin hakimiyetine geçti. Haçlılar Suriye’yi işgale geldiklerinde kent Selçukluların elinde bulunuyordu, haçlıların bölgeye yerleşmesi ile Antep önce Bovlogne’a daha sonra ise Maraş’a bağlandı. Haçlı seferleri sırasında stratejik konumda bulunan Antep kentinin kaybedilmesi Türk tarihi açısından önemli bir yenilgi olarak nitelendirilse de 1149 yılında Haçlı seferleri etkisini kaybedince Atabeg Nureddin Mahmut Zengi tarafından geri alınmıştır.

...
Yazının tümü basılı dergimizde! ABONE olmak için lütfen TIKLAYIN

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir