“Paylaşım” çılgınlığı

Murat Güven

Sosyal medyada binlerce kez paylaşılan linklerin yüzde 59’u kullanıcılar tarafından tıklanmadan, okunmadan paylaşılıyor. Bu da yalan haberlerin daha çok ve hızlı yayılmasına sebep oluyor. Muhtevası ne olursa olsun, “Siz de paylaşın, herkese gönderin” gibi ifadelerin olduğu paylaşımlara şüpheyle yaklaşılmalıdır.

İnternetin ve özellikle sosyal medya kullanımının artmasıyla birlikte, dolaşan bilgi ve haberlerin doğruluğu, güvenilirliği çok daha önemli hale geldi. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından gerçekleştirilen araştırmada, yalan haberlerin sosyal medyada altı kat daha hızla yayıldığı, doğru olmayan bir haberin paylaşılma ihtimalinin, doğru haberlere göre yüzde 70 daha fazla olduğu ortaya çıktı. (NTV, 11.03.2018)

Columbia Üniversitesi ve Fransız Ulusal Enstitüsü tarafından, insanların sosyal medyadaki paylaşım alışkanlıklarını üzerinde yapılan araştırmaya göre ise, sosyal medyada binlerce kez paylaşılan linklerin yüzde 59’u kullanıcılar tarafından tıklanmadan, okunmadan paylaşılıyor. Bu da yalan haberlerin daha çok ve hızlı yayılmasına sebep oluyor. (AlJazeera Türk, 21.06.2016)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir