Perslerin coğrafyasında adım adım İRAN

Ebrar İlknur Arvasi

İlk durağımız Tahran
Planlar yapılmış, biletler alınmış ve gece 22.25 uçağı için Sabiha Gökçen havalimanına doğru yola koyulmuştuk. Rotamız bu defa; bir zamanlar Pers İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü coğrafya idi.
Yaklaşık 3.5 saat süren uçuşumuz, sabahın 04’ünde İmam Humeyni havalimanında bitti. Ben ve arkadaşım sırt çantalarımızla uçaktan indik, kısa süreli bir pasaport kuyruğundan sonra ilk durağımız Tahran’daydık.

Türkiye’den bir arkadaşım vasıtasıyla tanıştığım, kendisi aslen Tebrizli olan Rana’nın evine konuk olmak üzere bir taksi bulduk. Fakat ne şoför Türkçe veya İngilizce, ne de biz Farsça bilmiyorduk. İşaret diliydi anlaşmaya çalışarak taksiye bindik ama kafam karışmıştı. Adamın ne kadar istediğini hala ahlayamamıştım. Çünkü halk para birimi olan Riyal yerine Tümen kullanmayı tercih ediyor. Örneğin 1 TL eşittir 10.000 Riyal, fakat 1.000 Tümen diye okunuyor. Yani Tümen’de bir sıfır siliniyor. Esnaf ile alışveriş yaparken fiyatı ona göre düşünün yoksa ucuz tahmin ettiğiniz şeye oldukça fazla para vermek durumunda kalabilirsiniz!

Evet, bu oldukça eski taksiye binmiş ve bizi götürmesini istediğim adresi uzatmıştım. İçimde hafif bir endişe ile karışık duygular vardı. Çünkü bu tek başıma planladığım ilk geziydi, aslında bir maceraya atılmıştık. Bizi nelerin beklediğini merakla bekliyordum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir