SADAKA

15 Aralık 2018

Ragıp Karadayı

“Nasıl da karışıyor buralar, aramakta ve anlamakta zorluk çekiyorum” diye söylenerek masasını topladı. Daha doğrusu masanın üstünde ne varsa bir kenara ve üst üste koydu. Yanındaki çantasını alıp hızla dışarı çıktı Abdullah Bey. Acelesi vardı. Çünkü biricik kızına söz vermişti. Daha fazla bekletmemeliydi.

Kışın bu soğuk gününde dışarı çıkmak da akıl kârı değildi ama evladını sevindirmeğe, ciğerparesinin gülen gözlerle ona; “canım babacığım” demesini duymaya değerdi.

Kurumuş ağaç dallarını sağa-sola savuran, insanın elini, yüzünü yakarak vurup geçen buz gibi bir rüzgâr esiyordu. Onunla beraber ne de çok insanın acelesi varmış meğer. Herkes bir koşuşturma içindeydi ama sebebini tam bilmiyordu. “Kimi soğuktan, kimi otobüsünü kaçırmaktan, kimi de bir yere yetişme telaşındandır! Ben de biricik evladımı sevindirmek için” diye düşünerek koştu. Durakta atkısına bürünmüş, kabanının içine saklanmış, olduğu yerde dönüp duran, ellerine üfleyerek bekleyen gençleri görünce: “Seyrettikleri herhangi bir filmin acıklı sahnesini yeniden yaşıyor gibiler…” Tek başına yürüyen dalgın birini görünce de; “Belki de son gördüğü rüyasını tabir ediyor! Ben de iyi bir baba olarak; canımın içini düşünüyorum, fena mı?” diye söylenerek koştu. Nice insanlar soğuktan, rüzgârdan kaçarcasına koşuyordu hep. Başka gün olsaydı utanırdı. “Koca adam, çocuklar gibi…” derler diye koşmaz, o zaman yaşına münasip yürürdü mutlaka. Şimdi öyle değildi; “Amaan! Kim ne derse desin!” diyerek sıcak yuvasını, lavanta kokan yatağını, kızarmış ekmek kokuları gelen mutfaklarını, düşünerek koştu. Kara, buza rağmen yine de hayat güzeldi. Bu soğuk günler, bitmek nedir bilmeyen uzun geceler; çiçek dolu bahara gebeydi mutlaka. Uzak olsa da; yakuttan bir cennet misali baharı hayal etmek, güneşin altın sarısı sıcaklığına sarılıp uyuyacağı koyu gölgelikleri düşünmek ne güzeldi. O, bir an evvel evine, sevdiklerine kavuşmak için bir türlü gözükmeyen AVM’ye girmeye sabırsızlanıyordu…

...
Yazının tümü basılı dergimizde! ABONE olmak için lütfen TIKLAYIN

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir