Yalaktaki karıncalar

Muhteşem bir gün… Köyleri birbirine bağlayan yollardayız, süslenmiş bayram çocukları ve mey- danlardaki kahvelerde bayramlaşan adamlar… Evreşe’den girdik, Malkara yakınların- da ana caddeye çıkacağız. Gökler masmavi, yerler yemyeşil ve ufuklara […]

» Read more

Merhem

Avuçlarımdı… Ve parmaklarımdı… Ve dudaklarımdı yanan… Aaahh; feryâdedip koştum deliler gibi, ama yoktu deniz!..

» Read more

Haydi

Haydi kaldır ellerini gökyüzüne. Şimdi senin iklimine sığınan binlerce mültecidir dünyanın her yerinde nefes alan binlerce can. Haydi kaldır ellerini gökyüzüne.

» Read more

Yalın Ayaklar

Orhan, şehrin bitmeyen telaşı, dinmeyen gürültüsü içinde bir ders yılını daha geride bırakarak, altıncı sınıfa geçmişti.

» Read more

Türkçem

“Sevgi çiçek açar Türk’ün dilinde, Bin yıllarla devirlerden gelirsin. Güneşin aksisin dünya yüzünde, Sıcaklığın ışığınla eşsizsin sen Türkçem.

» Read more

Bir Uzman

Yaş otuz… Aylardır bel ağrısı çekiyorum, ıstırap büyük. Öyle ki, fazla oturunca ayağa kalkmakta zorlanıyor, o yüzden eğimli bir mîmar masasında ayakta yazıp çiziyorum.

» Read more

Kırmızı Çizgiden Geçiş

Bazen pat diye bir şey düşer aklına. Tanıdık bir bakış, güzel bir his… Derken sevdiğin insanların hatırasını çekersin içine derin bir nefesle birlikte… O sesi ne kadar çok sevdiğini de […]

» Read more

Yürümek ne renk?

Mahallemizin küçük bir tepesi vardı. Şöyle yüksekçe… Sanki bir bina kondurmayı unutmuşlardı üstüne. Annem ve komşuları yürürdü en yüksekteki bir düz alana.

» Read more

İstemek

İstemek, bir paroladır şifrelere bürünmüş girift bilmeceler içinde. Ulaşmanın rotasını çizen eşsiz bir mihmandarıdır doğru yorumladığında.

» Read more

Biz

Ayağı çıplak, burnu akan, sabahtan akşama koşturan sokak çocuklarıydık biz. O zaman sokaklar da temizdi,

» Read more

Muhtar Çakmağı

Bir muhtar çakmağının pamuğu neyse içinde; Sen de içimde osun!… Belki ben bir muhtar çakmağı kadar eski değilim; Ama sen benim içimde bir muhtar çakmağı pamuğu kadar eskisin…

» Read more