DÎVANYOLU

(Dîvanyolu Dergisi’ne…) Yangın yerinde gülşen, çöl ortasında vahâ, Çin yurdunda kırk yiğit ve başında Kür-şâd’ım…

» Read more

Salkımsöğüt

Limonata tadında bir yaz sabahıydı… Güneş, ılık süt kıvamındaki ilk sıcaklığını yeşil dallara sıvarken, evlerin uzun gölgeleri henüz serinceydi…

» Read more

Bir Pehlivan

Kırkpınar’da üst üste 27 defâ başpehlivanlık kazanan Kel Aliço, Sultan Abdülaziz’in pehlivanı idi ve sık sık huzur güreşleri de yapardı.

» Read more

Namaz Kimlere Farzdır?

Namaz dinin direğidir. Namaz ibadetlerin en üstünüdür. İslam’ın ikinci şartıdır. Arabîde namaza (Salât) denir. Salât, aslında dua, rahmet ve istiğfar demektir.

» Read more

Seyyidet Nefîse

Hocam çok hastadır Seyyidet Nefise (rahmetullahi aleyha), takvası meşhur, duası makbul, mübarek bir hanımdı. Bir gün İmâm-ı Şafii hazretleri hasta oldu.

» Read more

Kartal ve bohça

Seyyidet Nefise hazretleri, bir Evliya hatundur. O devirde fakir bir kadın vardı. Dört kızı, hafta boyu iplik eğirir, bu da onları pazarda satar, böylece geçinip giderlerdi.

» Read more

Muammer’in Beykoz’u

Uzun yıllardır gidemediğim ve şiirlerimin annesi dediğim şehir İstanbul. Yıllarca içimdeki şiire bir mezar kazıp, hüzne redif öykünmeler büyüttüğüm yüreğimi uyandıran şehir. Büyük bir suskunluğu uyandıran, üzeri örtülen kelimelerimin duvağını […]

» Read more

Gelsen

Ey benim, her gece, her zerresine kadar benim olan bu şehirde her sabah yapayalnız uyanışım! Ey benim, boğazımda düğümlenen her sözü feryad feryad sevgiliye yollayışım!

» Read more

Yaşanmamış…

Saçmaydı belki ama aklına takılıp kalmıştı işte; eğer ertelemeseydi, acaba hayatı nasıl olacaktı? İşte tam o günlerde karşılaştı onunla.

» Read more

Haziran Koleksiyonu

Evet absürt ama… Önce Haziranları ölçebilmeliyiz… Uzunluğunu, genişliğini ve derinliğini… *** Birbiri peşi sıra kafa karıştıran ve ama cevabını bulabilmemiz gereken birçok Haziran sorusu var.

» Read more