Eskimeyen…

Eski bir bahar geldiğini gördünüz mü veya hangi nehâr üflemedi karanlıkları?Çiçekler uyanırken ufuklardan ufuklara…

Ülke TV ekranlarında Dîvanyolu’muz

Toplumumuzun ciddi ihtiyacı olan ve genellikle sağlık konusunda yaptığı röportajlarını dergimizin her sayısında yayımladığımız Uğur Canbolat , televizyon programında uzun uzun Dîvanyolu’muzdan bahsetti.

DÎVANYOLU

(Dîvanyolu Dergisi’ne…) Yangın yerinde gülşen, çöl ortasında vahâ, Çin yurdunda kırk yiğit ve başında Kür-şâd’ım…

Mazlumun âhını alma

Hatırlar mısınız bilmem, yakın zamana kadar hizmet veren devletin Et Balık Kurumları vardı.

AĞLAYAN ŞEHİR; KUDÜS

Ölümle anılan şehirler vardır hani. Bazen nehirleri kana bulanmış, bazen de sokaklarından oluk oluk kanlar akmış. Acaba Kudüs gibi ağlayan ve kanı akan bir başka şehir daha var mıdır?

Salkımsöğüt

Limonata tadında bir yaz sabahıydı… Güneş, ılık süt kıvamındaki ilk sıcaklığını yeşil dallara sıvarken, evlerin uzun gölgeleri henüz serinceydi…

Özel D o s ya -Kırkpınar, alperenlerin yadigârıdır-

Alperenler meydanı Kırkpınar’da, davullar bu yaz 653. defa vuracak, amma… O davulların ne söylediğinden; ne Kırkpınar’a gelenlerin, ne Kırkpınar’ı yazanların, ne de er meydanında güreşenlerin haberi olacak!.. Er meydanına çıkan […]

ALİ İLE SELİM’İN HATIRASINA

Kırkpınar efsanesi, tarihi ve coğrafi gerçeklerle tamamen uyum içinde ve tarihi gerçeğin, binlerce yılda oluşan milli vicdanda yoğrulmasıyla 

TEKİRDAĞLI VE TAŞÇI

Cumhuriyet döneminde en fazla başpehlivan birinciliğini, 9’ar defa ile Tekirdağlı Hüseyin ve Ahmet Taşçı (iki altın kemer) kazanmışlardır.

Bir Pehlivan

Kırkpınar’da üst üste 27 defâ başpehlivanlık kazanan Kel Aliço, Sultan Abdülaziz’in pehlivanı idi ve sık sık huzur güreşleri de yapardı.

Düşmanca Duygular ve Bağışlayıcılık

Allah dostu bilge bir zat bir gün hapse düşer. Onu en azgın suçluların olduğu koğuşa koyalar. Koğuşta zincire vurulmuş mahkûm işlediği suçları hoca efendiye anlatır.

SESLENİŞ

Kim ne kazanmış derim; dildeki aslın silip Gam çekerim has dilim güldeki faslın bilip.

Namaz Kimlere Farzdır?

Namaz dinin direğidir. Namaz ibadetlerin en üstünüdür. İslam’ın ikinci şartıdır. Arabîde namaza (Salât) denir. Salât, aslında dua, rahmet ve istiğfar demektir.

şehriyârân sevgililer şehri

Sevgilinin olmadığı şehir; sanki yığındır… Beton yığınıdır, insan yığınıdır ve hüzün yığınıdır…

Seyyidet Nefîse

Hocam çok hastadır Seyyidet Nefise (rahmetullahi aleyha), takvası meşhur, duası makbul, mübarek bir hanımdı. Bir gün İmâm-ı Şafii hazretleri hasta oldu.

Kartal ve bohça

Seyyidet Nefise hazretleri, bir Evliya hatundur. O devirde fakir bir kadın vardı. Dört kızı, hafta boyu iplik eğirir, bu da onları pazarda satar, böylece geçinip giderlerdi.

Muammer’in Beykoz’u

Uzun yıllardır gidemediğim ve şiirlerimin annesi dediğim şehir İstanbul. Yıllarca içimdeki şiire bir mezar kazıp, hüzne redif öykünmeler büyüttüğüm yüreğimi uyandıran şehir. Büyük bir suskunluğu uyandıran, üzeri örtülen kelimelerimin duvağını […]

Sevda Tadında Dîvan Edebiyatı Sohbetleri

Çok bilmekle olmaz bu; hatta çok bileni ukalâ bile sayarlar; ne bilmesi, beş vakit namazı biliyorsun ya işte, daha ne bileceksin. Yanındaki açken tok yatmak olmuyor,

Aşk, Yalnızlık ve Ölüm

Gözlerine bakıyorum, bir şarkının melodisini çağrıştırıyor. Hayaller yüreğimde bir bir ölümü tadarken, sen yine yüreğimde yaşıyorsun.

Gelsen

Ey benim, her gece, her zerresine kadar benim olan bu şehirde her sabah yapayalnız uyanışım! Ey benim, boğazımda düğümlenen her sözü feryad feryad sevgiliye yollayışım!

Benim Denizyıldızı Hikâyem

AKRA FM’de 1995 sonrası yıllarda, gece 23.30’da başlayıp saatlerce devam eden bir programım vardı. O yıllarda, her gece bir programcı yayında oluyordu.

Yaşanmamış…

Saçmaydı belki ama aklına takılıp kalmıştı işte; eğer ertelemeseydi, acaba hayatı nasıl olacaktı? İşte tam o günlerde karşılaştı onunla.

Haziran Koleksiyonu

Evet absürt ama… Önce Haziranları ölçebilmeliyiz… Uzunluğunu, genişliğini ve derinliğini… *** Birbiri peşi sıra kafa karıştıran ve ama cevabını bulabilmemiz gereken birçok Haziran sorusu var.

Toprağın “Vatan” olması

Bireyleri toplum haline getiren ve toplumları bir arada tutmakla yükümlü ortak değerler, çizilmiş coğrafi alan ve şartlar içinde bir mana kazanır;

Yel değirmenlerine karşı…

Her defasında aynı şey oluyor. Ne zaman İlhan İrem’den Don Kişot’u dinlesem içimden bir ses “doğru” diyor. Yel değirmenlerine karşı Don Kişot muyum?..

sinema -BİR BAŞKA YAPIMCI… BİR BAŞKA YÖNETMEN…-

Yapımcılığını Zeynep Özbatur Atakan’ın, yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan’ın yaptığı KIŞ UYKUSU filmi, dünyanın en önemli film festivallerinden biri olan Cannes 2014 Film Festivali’nden Uluslararası Sinema Yazarları Ödülü (FIPRESCI) ve festivalin […]

kitap… Sultan ın Aslan ı

Kitaplarında (Koca Yusuf, Kara Ahmet, Görmedin mi Aliş’imi Tuna Boyunda, Beyaz Güle Al Kan Düşünce, Kırkpınar) genel olarak Rumeli’yi ve güreşi konu alan Halil Delice,

kitap…HUZUR -AHMED HAMDİ TANPINAR-

Ahmet Hamdi Tanpınar, Türk edebiyatında daha çok romanlarıyla tanınır. Yazdığı romanlar, bugün de okunmaktadır. Tanpınar’ın en etkileyici romanlarından biri de ‘’Huzur’’dur.

Hurma mesafesi

Sesimi duyuyor musun? Kalbimi dinle! Duyamıyorsan beni; ya çook uzaklardayım senden… Veya çok yakınında, ama çok…